10 adımda SEO nasıl yapılır

10 Adımda SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu bir reklam değildir, ama yine de zaman ve paraya mal olmaktadır. Zamanınız kısıtlıysa ancak bütçeniz varsa, bir SEO ajansı veya danışmanı size bir seçenektir. Ancak bütçeniz kısıtlıysa, organik sıralamanızı geliştirmek için sitemizdeki SEO ipuçlarını kullanabilirsiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

1. Ana Anahtar Kelime Araştırma

anahtar kelime analizi

Her zaman anahtar kelime araştırma ile başlayın . Tüketicilerin ne istediğini bildiğinizi sanmayın.

Endüstri jargonunuzu muhtemelen anlıyorsunuzdur. Ancak, beklentileriniz hizmetlerinize veya mallarınıza atıfta bulunmak için ticaret meslektaşlarından farklı terimler kullanmanız gereklidir. Anahtar kelime araştırma, tüketicilerin ürünlerinizi bulmak için kullandığı kelime ve cümlelerin anlaşılmasını sağlar. Ayrıca, onlara olan talebin ölçülmesine de yardımcı olur. Gerçek arama yapanların arama sorgularında kullandıkları anahtar kelime temalarını tanımlar.

En iyi anahtar kelime araçları, her bir anahtar kelime temasını hedeflemedeki göreceli değeri belirlemeye yardımcı olan nicel bir talep puanı sunar. Google Anahtar Kelime Planlayıcı , en faydalı verileri elde etmek için etkin bir Google Reklamlarına (eski adı AdWords’e ait) sahip olan bir kampanyaya ihtiyacınız olmasına rağmen, anahtar kelime araştırma aracıdır.

Google’a ait olmayan anahtar kelime araştırma araçları arasında Übersuggest (ücretsiz), SEMrush ve Wordtracker (iki ücretli alternatif) bulunur.

2. Rakiplerinizi Yakından Tanıyın

Sunduğunuz en önemli ürün ve hizmetleri arayın ve arama sonuçlarında en öne çıkan web sitelerini , işletme modelini paylaşanların yanı sıra kendinize benzemeyen ancak aynı aramalar için rekabet eden web sitelerini not edin.

Ne yapıyorlar?
Sahip olmadığınız hangi içerik temaları var?
Daha değerli anahtar kelimeler hedeflemek için sitelerini farklı yapılandırıyorlar mı?
Ayrıca, incelemelerini inceleyin ve müşterilerinin duyduklarınıza karşı kendi düşüncelerinize göre ne düşündüklerini öğrenmek için sosyal medya etkinliklerini karşılaştırın.

3. Sitenizi Planlayın

web site planlaması

Tüketicilerin istedikleri bu ürünleri ve hizmetleri bulmak için kullandıkları anahtar kelimeleri anlayarak, web sitenizdeki arama sorgularını ele almak için sayfalar belirleyin.

Anahtar kelime araştırmanızdaki her bir yüksek ve orta öncelikli anahtar kelimenin, sitenizi optimize etmek için uygun bir sayfaya sahip olması gerekir.

Blog gönderilerinde ve S.S.S sayfalarında, daha az arama yapan ve genellikle daha uzun ve daha belirgin olan – “mobil uygulama kime yaptırırım” veya “ikinci el eşyamı nasıl satarım” gibi uzun kuyruk anahtar kelime temaları kullanın .

4. Sitenizi Optimize Edin

website optimizasyon

Bir sonraki adım sayfaları oluşturmaktır. Bu zor kısmı. E-ticaret platformunuza, geliştiricilere ve tasarımcılara erişiminize bağlı olarak, bu çalışmanın bir kısmını dış kaynak olarak kullanmanız gerekebilir.

Bugün herhangi bir web sitesi , giderek artan akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının hizasına hitap edecek şekilde mobil olarak yanıtlamalıdır. Bir mobil uyumlu bir site iki nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle, Google’a göre, aramaların yarısından fazlası akıllı telefonlardan geliyor. Bu kullanıcıların deneyiminin sorunsuz ve ilgi çekici olduğundan emin olun.

İkincisi, Google şimdi, bir sitenin sayfa deneyimini içeren mobil deneyimine dayanarak, masaüstü ve mobil cihazlar için tüm organik arama sonuçlarını sıralıyor .

5. Düzenli Özgün İçerik Üretin

özgün içerik üretme

Her gün içerik yayınlayarak bir blog başlatmanız veya işinizi bir yayıncılık şirketine dönüştürmeniz gerekmez. Birçok e-ticaret sitesi için gerçekçi değildir. Ancak düzenli olarak kendi içeriğinizi yayınlayın . Haftalık veya en az aylık güncellemeler planlayın.

İçeriğin metin olması gerekmez. Örneğin, bir mimarlık firması projelerinin fotoğraflarını kısa metin açıklamaları ile yayınlayabilir. Emlakçılar haftalık video bültenlerini transkriptlerle yayınlayabilir. Hedef kitlenizin tüketim alışkanlıklarına göre uyarlanmış içerik yayınlamak hedeftir.

6. Halkla İlişkiler

Link otoritesi SEO‘nun önemli bir bileşenidir, ancak Google, Bing ve diğer arama motorları tarafından link satın almak yasaktır. İşte bu noktada sosyal ve halkla ilişkiler devreye girer. Halkla ilişkiler temsilciniz varsa, çabalarını geçersiz kılmamak için onlarla koordinasyon sağlayın. Ama kendin yapıyorsan, okumaya devam ediniz.

Google, site sahiplerine, kullanıcıların arkadaşlarına anlatmak istedikleri ilgi çekici web siteleri oluşturmalarını tavsiye eder – kullanıcıların tekrar tekrar ziyaret ettikleri siteler olmalıdır. SEO’ya yönelik bu yoğun içerikli yaklaşım, Google’ın “ etik olarak daha fazla bağlantı nasıl edinebilirim ?” Sorusunun şimdiki sorusuna cevabıdır.

Zaten ürettiğiniz içerikler medya veya blogosferin farklı bölümlerine hedeflenmelidir. Bu parçalar daha sonra, farklı sitelere sahip, onların hakkında yazmaları veya bağlantı kurmaları için bir teşvik olarak, konuşmaya başlayanlar haline gelir.

Yukarıdaki 2. adımdaki rekabetçi araştırma burada oldukça kullanışlı çünkü artık yaklaşılacak en etkili ve en iyi siteler hakkında bir fikriniz var.

7. Sosyal Medya Ağınızı Oluşturun

sosyal medya ağı

Twitter’a ve bir veya iki diğer sosyal medya platformuna katılın. Birçok seçeneğiniz var – Facebook, LinkedIn, Instagram, Pinterest, çok daha fazlası . Sosyal medya, müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanızı sağlar ve içeriğiniz için bir kitle sunar.

Bu ilişkileri anlamak ve beslemek, SEO’nuzu uzun vadede artırır. İçeriğinizin gösterimini artırmak, bu izleyicilerin bazılarının blog hakkında blog oluşturma veya bağlantı kurma olasılığını da artırır.

8. Google Analytics’i Kullanın

google analytics

Ölçmediğiniz şeyi optimize edemezsiniz. Dijital pazarlamada analitiklerin önemi, işletmelerdeki finansal raporlara benzer.

Google Analytics size organik aramaların hangi anahtar kelimeler vasıtası ile sitenize geldiği, hangi sayfalarda çıkış yaptığını, hangi coğrafi konumdan geldiği ve hangi cihazlardan giriş yapıldığını ve daha bir çok bilgiyi sizinle paylaşmaktadır. Bu araçlar sitenizi geliştirme konusunda size rehber olacaktır.

9. Bir SEO Blogu okuyun

 

seo blogu

Google üzerinde arama yaptırınca bir çok SEO platformu çıkacaktır. Bu platformlardaki SEO paylaşımlarını okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Önceden SEO kavramı tanınmamış iken bilgi bulabileceğiniz çok fazla seçeneğiniz yoktu fakat SEO hakkında artık bir çok SEO ajansı ve freelance olarak bu işi yapan SEO uzmanı bulunmaktadır.

10. Sorular sorun

 

soru sorun

Makaleleri okurken anlamadığınız yada uygulamaya geçtiğinizde başarısız olduğunuz eylemlerle ilgili yorum yaparak size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Her SEO platformu yorum almak ve cevaplamak ister size geri dönüş yapacaklarından emin olabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir