2020 seo trendleri nelerdir

2020 SEO Trendleri Nelerdir?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

2020’de SEO için neler yapılmalı?

2020 yılında SEO için yapılması gerekenler bir hayli fazla olacak bu nedenle bildiklerimizin üzerine katmamız için sürekli güncel SEO konularını takip etmek gerekecek. Yeni trendleri yakından takip eden firmalar rakiplerine göre SERP sonuçlarında bir adım önde olacak ve firmasının kurumsal kimliği daha ön planda olacaktır.

Google’ın sürekli değişen algoritmalarını takip eden kişiler başarılı bir şekilde üst sırala yükseldi ve takip etmeyenler ise rekabetin gerisinde kaldı. SEO her zaman için bir kurtuluş kapısıdır. Hiç bilinmedik bir ilçenin kutu köşesinde bir yeriniz olsa bile kurmuş olduğunuz websitenize yapmış olduğunuz SEO işlemiyle birlikte çok daha geniş kitlelere hitap ederek işinizi büyütme imkanı bulabilirsiniz.

Sosyal medya mecraları (instagram, facebook, twitter, youtube vb.) her geçen gün daha çok popülaritesini arttırmakta ve bu mecraları kullanarak websitenize bir çok kullanıcı çekebilirsiniz. Mobil erişimin sağladığı kolaylıklar ile her daim bir uygulama kullanmaktayız, bunların başında sosyal medya uygulamaları ve google asistan gelmektedir. Artık google asistan kullanarak sorgular yapıyor ve sorgu sonunda size konu hakkında en doğru bilgiyi buluyor ve sesli olarak okuyor. Bu tür kullanım kolaylıklarını takip ederek sitenizi buna göre optimize etmeniz gerekmektedir.

E-ticarette ise işler günden güne zorlaşıyor. Büyük markaların önüne geçmek için ekonomik durumunuz buna elvermeyebilir fakat bazı ufak stratejiler ile bu işten karlı çıkabilir ve bu büyük e-ticaret sitelerinden faydalanarak kendi sitenize müşteriler çekebilirsiniz.

Amazon, Alibaba, Trendyol, N11, Hepsiburada gibi prestijli alışveriş sitelerinin ekonomik gücü ile rekabet etmek pek mümkün değildir. Pastanın en büyük pay sahipleri bu sitelerdir. Fakat bu mecraları kullanarak ürün satışı yapabilirsiniz.

https://www.google.com.tr/intl/tr_tr/retail/solutions/merchant-center/ linkinden üye olarak ücretli olan Google Perakende sayfalarında ürünlerinizin sunulmasını gerçekleştirebilirsiniz.

ve artık her SEO uzmanının 2020’de neler yapılacağı hakkında araştırma yapması gerekmekte ve yenilikleri sürekli yakından takip etmesi gerekmektedir.

Şimdi sizlere 2020 yılında ön planda olacak SEO trendleri hakkında bilgilerimizi paylaşalım.

 • Sesli Aramalara Uygunluk Sağlayın

Google Sesli Aramalara Uygunluk Sağlayın
Google Sesli Aramalara Uygunluk Sağlayın

Google asistan ile artık sorgularınız başarılı bir şekilde yanıt bulmaya başladı. İçerik hazırlarken kullanıcının nasıl bir arama yaptıracağı hakkında bilgi edinip buna verilecek en iyi yanıtı sitenizde bulundurarak içeriğinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Biliyoruz ki Google, insanların en kolay yoldan en iyi bilgiyi kullanıcıya sunar bu yüzden önemli bir SEO unsurudur.

 • İçeriklerinize Ağırlık Verin

özgün içerik yazımı

İçeriklerinizi özenle hazırlayın çok kısa tutmamaya ve çok uzun yazıp anlamsız şeyler yazmamaya özen gösterin. Yeteri bilgiyi sunacak uzunlukta ve anlamlı bir özgün ile yaratıcı içerikler sizi başarıya taşıyacaktır. İçeriklerinizi hazırlarken insanların ne şekilde arama yaptıracağını düşünürek buna göre başlıklar kullanarak açıklamalarınızı yapmanız gerekmektedir. Yazacağınız içeriği Google BERT algoritmasına uyumlu şekilde yazmanızı tavsiye ediyoruz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye https://www.oguztrabzon.com/ozgun-icerigin-seoya-etkisi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 • Mobil dostu olun

mobil dostu olun
mobil dostu olun

Artık mobil site zorunlu hale geldiğini biliyorsunuz. Günümüzde herkes elinden düşürmediği telefonları kullanarak aramalarını yapmakta ve uygulamalar kullanmaktayız. Bu yüzden sitenizde responsive uyumlu temalar kullanmanız gerekmekte ve Mobil SEO ile ilgili konuları yakından takip etmeniz gerekmektedir. Hız konusunda gerekli optimizasyonları yaparak yenilikleri yakından takip etmeniz gerekmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye https://www.oguztrabzon.com/mobil-seo-nedir-onemli-bilgiler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 • Featured Snippets’de Yer Alın

Google featured snippet
Google featured snippet

Featured snippet 0. sonuç olarak bilinir. İlk 10 sonucun en yukarısında yer almak kullanıcıya en iyi bilgiyi sağlamak prestijini kazandırır. Çok yakında bu konu ile ilgili geniş bir makale yayınlayacağım takipte kalın.

 

 • Rich Snippets Kullanın

Google Rich Snippets
Google Rich Snippets

 

Rich Snippets ile gelen özellikler ve işaretlemeler arama sonuçlarında kullanıcıların ilgisini çekeceği için daha yüksek tıklanma oranları elde edilmesi için faydalı olacaktır. https://schema.org/docs/schemas.html sitesinde bu konu ile ilgili yapılandırılmış veri türleri ve kodlama örnekleri bulabilirsiniz

 • Video Snippet Oluşturun

video rich snippets
video rich snippets

Videolarınızı da sayfalarınızda yapılandırılmış veri ile işaretleyerek aramalarda pozisyonunuzu en üste taşıyın. Zira video en akılda kalıcı öğrenme yöntemlerinden biridir. İnsanlar okumak yerine video anlatımlara daha çok önem vermekte ve uygulamalarını video izleyerek yapmaktadır.

 

 • Şeffaf Olun (Expertise Authority Trust)

Google Expertise Authority Trust
Google Expertise Authority Trust

Bir konu hakkında yeteri bilgiye sahip değil iseniz yada o konu üzerinde bir uzmanlığınız yok ise sağdan soldan alıntı yaptığınız metinler ile makale paylaşımı yapmayınız. Zira eğitiminiz olmadan verilen yanlış bilgiler kullanıcıyı zarara uğratabilir gerek maddi açıdan gerek süre bakımından onları zarara uğratmanız size olan güvenini boşa çıkaracaktır. Bu yüzden yaptığınız iş üzerine iyi bir eğitim almış, konferanslara katılmış ve bu iş ile ilgili gerekli çalışmalarda başarı sağladıktan sonra bilgi paylaşmaya açık olmalısınız.

 

 • Görsel Aramalarda Yer Alın

Google görsel aramalarda görünüm değişikliğine gitti 1
Google görsel aramalarda bulunun

Bu konuya her makalemde geçtiğinde üstene basa basa anlattığım bir konudur. Görsel SEO’ya pek önem vermeyen yada bilmeyen bir çok kullanıcı var buda demek oluyor ki bu konu üzerinden kendimize avantaj sağlayabilir pastadan bizim payımıza düşen miktarı çoğaltabiliriz. Yüklemiş olduğunuz resimlerin isimlerini konumuzla alakalı şekilde yüklemeye özen gösteriniz 12.jpg tarzı anlamsız resimler yüklemeyiniz. Resimleri yükledikten sonra mutlaka alt etiketini ve görsel açıklayıcı etiketini girmeniz gerekmektedir. Bu maddeleri uygulamak sizi görsel SEO’da öne çıkaracak ve bir çok kullanıcıyı sitenize çekecektir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.oguztrabzon.com/google-gorsellerinde-ust-siralara-nasil-cikilir/  linkinden ulaşabilirsiniz.

 

 • Local SEO’ya ağırlık verin

Local SEO
Local SEO

Özellikle sitesini yeni kuran ve SEO çalışmasını yeni başlayan kullanıcıların Local SEO (Yerel SEO) konusunu yakından takip etmesi gerekmektedir. Popüler bir meslek grubunda direk ana anahtar kelimede haddinden fazla çalışma yapması gerekmekte ve harcadığı zamanda bir o kadar fazla olacaktır. Yeni açılan bir sitede ilk iş yerel SEO gibi mesleğini icra ettiği bölgede ve yakın çevre bölgelerinde SEO çalışması yaparak daha popülerliği düşük olan anahtar kelimelerinde üst sıralara çıkarak siteye belirli bir hit kazandırarak daha sonra ana anahtar kelimesine çalışma yapması başarıya daha kısa zamanda ulaştıracaktır.

 

 • Görsellerinizi WEBP formatına dönüşütürün

Görsellerinizi webp formatına dönüştürün
Görsellerinizi webp formatına dönüştürün

2020’de daha sık karşınıza çıkacak bir konuda resimlerinizi webp formatına dönüştürülmesi olacak. Jpg ve Png formatlarından çok daha küçük boyutla aynı kalitede kullanabileceğiniz bu formatla sitelerin resimleri daha hızlı açılacak buda site açılış hızını etkileyecektir. Kesinlikle bu maddeyi göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

 • Yeni İnternet Protokolü Http3 Quick

HTTP3 quick
HTTP3 quick

Yeni internet protokolü olan http3 ile siteler çok daha hızlı açılacak. 2020’de yine sık karşımıza çıkacak olan bir konu olacaktır. Konu ile ilgili detaylı bir bilgi paylaşımı yaparak sizlere artıları ve eksileri hakkında bilgilendirme yapacağım. Sizde internet üzerinden araştırma yaparak ön bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir