SEO nedir nasıl yapılır

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

SEO Nedir?

İngilizce adı Search Engine Optimization olan terimin, baş harflerinden oluşan SEO dilimizdeki Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. SEO web siteniz için belirlediğiniz anahtar kelimenin arama motorlarında en üst sıralarda çıkmak için belirli bir süreç içerisinde çalışması yapılan bir dizi işlem için verilen addır. Herkes arama motorlarında ilk sayfada hatta ilk sırada çıkmak ister.

İkinci, üçüncü ve diğer sayfalarda çıkmanın size pek getirisi olmayabilir çünkü arama motorlarında arattığımız kelimenin ilk sayfada çıkan sonuçlarda bizi tatmin edecek bir karşılığını bulmuşsak eğer (ki bulunur) ikinci, üçüncü ve diğer sayfalara ilerlememizin bir anlamı kalmıyor demektir. Google’ın her zaman ilk sayfadaki sonuçları bizim için en kaliteli içeriği bulup sıralamaya aldığından arayacağımız şeyi ilk sayfada bulamamamız çok zordur. Bu yüzden ikinci ve üçüncü sayfalara pek bakmayız.

Günümüzde hemen hemen hepimizin vazgeçilmesi olan arama motorlarının bize katkısı bir hayli çoktur. Merak ettiğimiz hemen hemen herşeyi arama motorlarında arattırırız ve en çok tercih ettiğimiz arama motoru Google’dır. Bunun için google tekniklerinden yararlanır ve sitenizi ona göre optimize ederiz. Artık alacağımız bir ürün yada yapacağımız alışverişleri hep internet üzerinden yapmaktayız.  Kurumsal kimliğinizin tanıtılması, şirket gelirinizi arttırmak ve müşteri portföyünüzü genişletmek için arama motorlarında üst sıralarda bulunmanız kesinlikle şarttır.

Google’da ilk sırada çıkmanın iki farklı yolu vardır;

  1. Adwords (Google’a ücretli sponsor olarak)

Google adwords: Google Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Bing Ads gibi, Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır.

2. Arama motoru optimizasyonu (SEO) (organik yükselme)

SEO: Google’ın istediği kriterler baz alınarak web sitenize yaptığımız optimize işlemine denmektedir. Bu işlem için bizlere zaman gerekir. Organik çalışmalarda ilk sayfalara çıkmak için websitenin ve anahtar kelimelerin analizi sonucu çalışılacak süre belirlenir ve bu zaman doğrultusunda ilk sayfa hatta ilk sıra hedef alınır.

Adwords mü yoksa SEO çalışması mı yaptırmalıyım?

Öncelikle sizlere adwords ve SEO arasındaki farklardan bahsedelim.

Adwords ile reklam vererek yer aldığınızda ücreti ödedikten sonra reklamınız onaylanınca anında ilk sayfada çıkabilirsiniz. SEO‘da ise hemen çıkmanız durumu söz konusu değildir. Çalışma başlatıldıktan sonra siteniz trafik almaya başlar fakat belirlemiş olduğumuz anahtar kelimelerin çıkması size bildireceğimiz süre zarfında çıkmaktadır.

Bir diğer bilmeniz gereken konu;

Adwords reklam süreciniz bittikten sonra anahtar kelimelerinizin organik sıralaması hangi sayfada ise o sayfadan devam edersiniz.

SEO‘da ise çalışma sürecimiz bittikten sonra diğer rakiplerinizin SEO çalışması durumuna bağlı olarak belirli bir zaman dilimi ilk sıralarda kalmaya devam edersiniz.

Büyük şirketler için konuşacak olursak her ikisini de kullanmak gerekir. Fakat küçük işletmeler için konuşacak olursak SEO ile organik çalışma başlatarak belirlediğimiz anahtar kelimeler dışında farklı anahtar kelimelerde de üst sıralarda yer alırsınız.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir