en çok yapılan seo hataları

En Çok Yapılan SEO Hataları

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

[toc]

Bu makalemiz SEO’ya yeni başlayanlar için okunması gereken bir makaledir. Doğru bilenen yanlışlar ile yapılan SEO hataları sitemizi sıralama olarak geriletebilir yada olduğumuz yerde durarak ilerlememizi engelleyebilir. Sizlere en çok yapılan SEO hatalarından bir kısmını paylaşacağım. Okuyacağınız bilgileri web sitenize uygulayarak SEO iyileştirmeniz ile başarıya bir adım daha yaklaşabileceksiniz.

Yanlış Anahtar Kelime Seçimi

Sektörünüzdeki anahtar kelime analizini iyi yapmak gerekmektedir. Düşük potansiyelli arama kitlesine sahip olan anahtar kelimelere çalışma yaparsanız beklentilerin altında bir gelişme yaşayabilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri bulup o kelimelere çalışmanız gerekmektedir.

Rekabeti Yüksek Anahtar Kelimeye SEO Çalışması

Rekabeti çok yüksek bir sektörde SEO yarışına girdiyseniz olaya stratejik yaklaşmanız gerekmektedir. Yeni kurmuş olduğunuz bir siteye direk en popüler anahtar kelimenize odaklanarak çalışma yapmayınız. Önce düşük popülere sahip olan anahtar kelimelerinizde ön sıralarda yer alarak siteniz bir hit kazandırın, daha spmra yüksek rekabeti bulunan anahtar kelimenize yönelin.

Çok Sayıda Meta Etiketleri Kullanmak

En sık karşılaştığımız bir durum olan meta etiketlerinin yanlış kullanılması olayıdır. SEO çalışması yaparken anahtar kelimelerinizi abartılı şekilde kullanmamanız gerekmektedir. Her cümlenin içinde anahar kelimenizi geçirme gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Bu şekilde SEO çalışması yapmak sizi sandbox‘a sokabilir. Sanbox’a girilen bir sitenin çıkma zorluğu da epey zahmetlidir. Bu yüzden çalışmalarımızı doğal yollarla, abartılı linkler yada anahtar kelimeler kullanmadan yapmalıyız.

Site Başlığını Boş Bırakmak

Yine sık karşılaştığımız bir durum ise site başlığı etiketi olan <title></title> alanını boş bırakmak. Bu etiketin SEO açısından önemi büyük olup yazılan makalemizin başlığını atarken taglarını kullanmalıyız.

Aşırı Backlink Kullanımı

SEO’ya yeni başlayan ve acele eden kullanıcıların yaptığı en büyük hata aşırı backlink kullanımıdır. Her zaman dediğimiz gibi SEO sabır gereken bir iştir. Bir anda herşeyin hızlı olmasını SEO için bekleyemezsiniz. Eğer acele edip fazla backlink alımı yaparsanız google sizi spama sokabilir ve bu spamdan kurtulma durumu sizi yorabilir. Uğraştığınız emek bir anda boşa gidebilir. Günlük belirli bir çalışma düzeni belirleyip organik olarak yavaş yavaş hareket etmeniz gerekmektedir.

Javascript Menüler

Javascript menüler googlebotları tarafından okunmadığı için sayfalarınız indexlenemez. Menünüzdeki sayfaları sitemap dosyasında belirtmelisiniz ki googlebot sayfalarınızı kaydetsin ve indexlensin.

Görsel SEO

En çok yapılan ve pek verilmeyen bir konuda görsel optimizasyon işlemidir. Sitemize resim yüklerken anlamsız isimlerle yükleme yapmayın örneğin;  001.jpg  yada  görüntü0001.png gibi başlıkları kullanmanız google tarafından anlamı olmayan bir resim şeklinde algılanıp kullanmış olduğunuz isim ne ise google sonuçlarında bu şekilde yansır. Konumuz ne ise yükleyeceğimiz resmin ismini onu yapmalıyız ve alt etiketlerini ve tanımlarını yapıp google bota bu resim hakkında bilgi sunmamız gerekmektedir.

Google görsellerinde üst sıraya nasıl çıkılır?

Yetersiz Site Bakımı

Sitemizi kendiniz gibi düşünün nasılsa bizim günlük ihtiyaçlarımız var ise sitemizinde ihtiyaçlarını karşılamak gerekiyor. Her gün sektörünüz ile ilgili yeni bilgiler eklenebilir, duyuru yapılabilir önemli gelişmeleri ekleyebilirsiniz. Güncellemesi gelen eklentilerinizi güncelleyebilirsiniz. Siteniz ile ilgilenmediğinizde google botları sitenizde yeni konular yeni makaleler göremediği takdirde sizi google sıralamalarında aşağıya düşürecektir. Bu yüzden site güncellemesine ve bakımına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kopya İçerikler Yayınlamak

Sitenize kendi bilgi birikiminizi kullanarak makaleler yayınlayın. Farklı sitelerden almış olduğunuz kopya içerikler sitenizin sıralama konumunda hiçbir etkisi olmayacaktır. Google sürekli yeni güncel bilgiler ister konu hakkında ne kadar çok bilgisi olan, bu piyasada pastadan en büyük payı alır. Bir konu hakkında alıntı bilgi yapmaktansa konu hakkında ne kadar bilginiz varsa bunu dijitale dökmeniz daha faydalı olacaktır.

Özgün içeriğin SEO’ya etkisi nedir?

Kalıcı Bağlantı Ayarlarının Yapılması

Url yapınız  siteniz.com/?p=123 şeklinde anlamsız url yapısını kullanmayın. Search Engine Friendly Link dediğimiz SEO dostu url yapısını kullanın. SEO için en uygun url yapısı siteniz.com/2020-seo-trendleri-nelerdir    şeklinde olmasıdır.

Kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır?

Robots.txt dosyasının düzenlenmemesi

Siteniz için robots.txt dosyasını düzenlerken lüzumsuz olan sayfaların indexlenmemesi için gerekli ayarları yapmalıyız. Bu ayarları yapmadığımız takdirde sitemizde bulunan bütün gereksiz dosyalarınızı google indexine alır. (sitede linki olmayan önemli bir dosyanızda olabilir)

Robot.txt ayaları nasıl yapılır?

Site Hızına Önem Vermemek

Sitemizin ilk açılış hızı çok önemlidir. Sitemize gereksiz bir çok kod ekleyip sitemizin açılış hızını etkileyecek önemsiz kodlardan kaçınmalıyız. Mutlaka eklemeniz gereken kodlar varsa bunları footer kısmında çalıştırmak daha mantıklıdır. Header alanına eklediğimiz kodları ilk önce çalıştırdığı için sitemizdeki yazı ve görseller yüklenmeden kodları çalıştırmaya çalıştığından dolayı sitemiz geç açılmaktadır. Buda kullanıcıya olumsuz bir deneyim sunmaktadır. Footerdaki kodları en azından site yüklendikten sonra çalıştırdığı için kullanıcı sitemizi görmüş olur buda ufak bir bilgi olsun sizlere. Sitemizi hem mobil hemde masaüstü olarak düzenlemelerde bulunarak hızlandırmalı ve önbellekleme eklentisi kullanmalıyız.

Site hızını nasıl düzenlemeniz hakkında https://www.oguztrabzon.com/site-ici-seo-nedir-ve-nasil-yapilir/ adlı makaleden bulabilirsiniz.

Tüm makalelerimiz gözden geçirilip düzenlenmektedir. Sitemizi sürekli ziyaret ederek yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz. Aklınıza takılanları yorum yaparak bizlere danışabilirsiniz.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

0 Comments

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir