AMP Nedir? Mobil AMP Nasıl Kullanılır?

Google her geçen gün yenilikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Şimdi ise SEO uzmanlarının Google webmaster araçlarında görmüş oldukları  Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Accelerated Mobile Pages (AMP) ” artık aktif olarak kullanılmaya başlandı. Artık bir çok websiteside  Hızlandırılmış Mobil Sayfalar AMP kullanılmaktadır.

Peki AMP Nedir ? Mobil AMP nasıl kullanılmalıdır ?

AMP‘nin açılımı Accelerated Mobile Pages ve türkçe karşılığı Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamı taşımaktadır. Google’dan yine mobil kullanıcılara daha hızlı erişim sağlamaları adına çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Sizde web sitenize AMP kurmak istiyorsanız google web master tools üzerinden yayınlanan yönergeleri okuyup bu yönergeler doğrultusunda hareket etmenizi tavsiye ediyorum. Bu yönergelere göz atmak için buraya tıklayınız.

amp accelerated mobile pages
amp accelerated mobile pages

AMP destekli mobil destekli sitelerin arama sonuçlarında ciddi yer değişimleri beklenmektedir. Bu yer değişimlerini AMP sitelerimizi hazırladıktan sonra gelişmeleri takip edip bilgilendireceğiz. Sizde görüşlerinizi ve AMP destekli sitenizin sonuçlarını yorumlarda sıralama üzerindeki etkisini yazabilirsiniz.

WordPress kullanıcıların her zaman olduğu gibi bu konuyada bir alternatifi olan eklentiden bahsetmek istiyorum. AMP isimli bu eklentiyi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra otomatik olarak aktifleşmektedir. Sayfa sonuna /amp uzantısını ekleyerek görünümüne bakabilirsiniz. Yalnız kuracağınız bu eklenti %100 hatasız çalışıyoruz diyemeyiz fakat günden güne geliştirilip hatayı minimum seviyelerine taşıyacaklarını düşünüyoruz.

AMP Kaynakları

Aşağıda vermiş olduğumuz linklerden AMP ile ilgili herşeyi bulabilir ve sitenize uygulayabilirsiniz.

 

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir