Google görsellerinde üst sıralara nasıl çıkılır

Google Görsellerinde Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Google Görsellerinde Üst Sıralara Nasıl Çıkılır?

Öncelikle google görsellerinin öneminden ve sitenize olan katkısından bahsedelim. Arama motorlarında yapılan aramaların bir çoğunluğu görsel aramalarla yapılan sorgulardan ibarettir. Önceden görsel aramalarda sonuçlara tıklandığında görsele ait sitenin sayfasına yönlendirilirdi artık google’da görsel aramalar yaparken sizlere büyük resim ve benzer resimleri göstermekte ve aynı resme ait farklı boyutları büyük resim olarak göstermektedir.

Açılan görselin üzerine tıklandığında görsele ait makalenin bulunduğu sayfaya gitmektedir. Bu da bize bir ekstra katkı demektir. Demek ki görsellerimizi müşteriyi cezbedecek şekilde düzenleyebilirsek sitemize görseller üzerinden kullanıcı çekebiliriz. Unutmamak lazım ki sitemize her giren kullanıcının önemi çok büyük.

Yazılan makalenin yanında en az 1 görsel mutlaka kullanın yazdığınız metnin uzunluğuna yada makalenin ihtiyacı doğrultusunda  birden fazla görsel kullanabilirsiniz. Yazılan makalede bazen anlatılmak isteneni resimle pekiştirmek kullanıcıyı cezbeder ayrıca makaleyi okumakta daha zevkli hale gelecektir. Sade uzun yazılan makaleler bir hayli sıkıcı olmaktadır, makale içine ekleyeceğiniz resimler yada gifler makaleyi daha okunaklı hale getirecektir.

Resim için site haritası

Resimleri listelemek için ayrı bir site haritası kullanabilir ya da mevcut bir site haritasına resim bilgisi ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki örnek, iki resim içeren http://example.com/sample.html sayfası için site haritası girişini göstermektedir.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
    xmlns:image="http://www.google.com/schemas/sitemap-image/1.1">
 <url>
  <loc>http://example.com/sample.html</loc>       (bulunduğumuz sayfa) 
  <image:image>
   <image:loc>http://example.com/image.jpg</image:loc> (1. resim )
  </image:image>
  <image:image>
   <image:loc>http://example.com/photo.jpg</image:loc> (2. resim)
  </image:image>
 </url> 
</urlset> 

Yukarıdaki örnekte yer alan söz dizimi düzenini kullanarak her bir sayfa için en fazla 1000 resim listeleyebilirsiniz.

Resim etiketi tanımları

Etiket Gerekli Açıklama
<image:image> Evet Tek bir resimle ilgili tüm bilgileri içerir. Her <url> etiketi en fazla 1000 <image:image> etiket içerebilir.
<image:loc> Evet Resmin URL’si.Bazı durumlarda, resim URL’si ana sitenizle aynı alan adında olmayabilir. Her iki alan adı da Search Console’da doğrulandığı sürece bu durum herhangi soruna neden olmaz. Örneğin resimlerinizi barındırmak için Google Sites gibi bir içerik dağıtım ağından yararlanıyorsanız barındırma sitesinin Search Console’da doğrulandığından emin olun. Ayrıca, robots.txt dosyanızın dizine eklediğiniz içeriklerin taranmasını engellemediğinden emin olun.
<image:caption> İsteğe bağlı Resmi açıklayan yazı.
<image:geo_location> İsteğe bağlı Resmin coğrafi konumu. Örneğin, <image:geo_location>Limerick, Ireland</image:geo_location>.
<image:title> İsteğe bağlı Resmin başlığı.
<image:license> İsteğe bağlı Resmin lisansına bağlantı veren bir URL.

Google Görsellerinde SEO Nasıl Çalışılır?

görsel seo
görsel seo
 • Öncellikle makale yada eklenecek ürün neyse konu ile alakalı resim seçilmelidir.
 • Resmin özgün olması her zaman bize artıdır.
 • Hazırlanmış olan resmimize IMG_0001.jpg, Görüntü_01.jpg yada 05.jpg gibi anlamsız isimler vermemeliyiz.
 • Resim ne ile ilgili ise tanımlama ona göre yapılmalıdır. Örnek; kaleci-eldiveni.jpg – beyaz-esya-modelleri.jpg gibi resim ile alakalı yazıları girin anlamsız isimlerde google görsellerinde çıkma durumunuz olamaz.
 • Görselin alt yazısı ve alternatif metin olarak anahtar kelimelerinizi yazabilirsiniz.
 • Resmin ölçüleri anormal olmamalıdır. (Çok yatay, çok dikey)
 • Resmin boyutu yüksek olmalıdır. Zira yüksek boyutlu resimlerin kalitesi iyi olduğundan iyi bir görünüme sahiptir. Ayrıca resmi küçültürkende resim üzerinde bulanıklık olmaz.
 • Yüksek boyutlu kullanılan resimler sayfa yüklenme süresini arttıracağı için resim sıkıştırma işlemi yapmanız gerekmektedir. (WordPress kullanıcıları gzippy eklentisini kullanabilirler)
 • .xml site haritalarında görselleri kullanın.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir