Google Mobile first indexing

Google Mobil İlk Dizinleme (Mobil First İndexing)

Günümüzde bir çoğu insan elimizden düşürmediğimiz mobil cihazları kullanarak arama motorunda arama yapıyoruz. Bununla birlikte google sıralama sistemleri kullanıcı alaka düzeyini değerlendirmek için hala bir web sitenin masaüstü sürümünü dikkate almaktadır. Bu, mobil sayfanın masaüstü sayfasından daha az içeriğe sahip olması sorunlara yol açabilir.

Google tüm kullanıcılar için harika bir arama deneyimi oluşturmaya devam edeceğinin bilgisini paylaştı. Sonuçları daha kullanışlı hale getirmek için google dizinini mobil cihazları ön plana çıkarmak için denemeler yapmaktadır.

Bunun dizine eklenmesinin önemli bir değişiklik olduğunu ve ciddiye almamız gereken bir unsur olduğunu belirtmektedir. İlerleyen zamanlarda küçük bir ölçekte bir şekilde denemeye devam edecekleriniz ve harika bir kullanıcı deneyimi olduğuna inandıkları zaman bu değişikliği hızlandıraklarını bildirdiler. Bu işleme başladıklarını ve webmasterların bu süreçte hazırlanmalarına yardımcı olacak bazı öneriler paylaşmaktadırlar. Bu öneriler;

  • Eğer duyarlı yani responsive yada dinamik bir web site sahibi iseniz öncelikli dizinleme konusunda problem yaşamayacaksınız. ,Bir değişiklik yapmanıza gerek yok.
  • Google Search Console’da sadece masaüstü sürümünü doğruladıysanız mobil sürümü içinde ekleme yapıp, doğrulama yapmanız gerekmektedir.
  • Siteniz masaüstü ve mobil olarak farklı yapılandırılmışsa, sitenizde bazı değişiklikler yapmanız gerekmektedir.
  • Sitelerin, her iki sürümünün URL’sini  Yapılandırılmış Veri Test Aracı’na yazarak ve çıktıları karşılaştırarak, yapılandırılmış işaretlemelerinin masaüstü ve mobil üzerinden eşdeğerliğini doğrulayabilir .
  • Mobil sürümünüzün Googlebot’un erişilebilir olduğunu doğrulamak için robots.txt test aracını kullanın.

Daha detaylı bilgi için https://webmasters.googleblog.com/2016/11/mobile-first-indexing.html adresini ziyaret edebilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir