Hacklink Nedir? Kimler Hacklink Yapar?

  • Home
  • Hacklink Nedir? Kimler Hacklink Yapar?
Hacklink Nedir? Kimler Hacklink Yapar?

Hacklink Nedir? Nasıl Yapılır? Kimler Hacklink Yapar?


Hacklink, web sitelerin güvenlik açıklarından faydalanarak sisteme giren kullanıcının kendi web sitesi için almış olduğu backlink veya bu site aracılığıyla kendi sitesine yaptığı katkıya denmektedir.

Peki kimdir bu hacklink yapanlar? ne şekilde çalışırlar?

Black hat seo işi ile uğraşan kişilere, siyah şapkalı seocular adı verilmektedir. En etkili yöntemleri hacklinktir. Hacker’larda olduğu gibi seocularda bu kavram ortaya çıkmıştır aslında şöyle anlatmak gerekirse bir siyah şapkalı seocu ya bir hacker diyebiliriz çünkü illegal yollarla yapılan bir çalışmadır. İllegal yolları da kullanmak bir hacker işidir.

Peki illegal nasıl çalışırlar buna biraz deyinelim, dediğim gibi black hat seocular bir hacker’dır ve eğer imkan varsa prestijli bir sitenin (ziyaretçi sayısı yüksek veya devlet kurumları gibi) güvenlik açıklarından faydalanarak sisteme sızan ve kaynak kodlarına herhangi bir izin alınmadan kendi sitesine almış olduğu backlink yöntemine biz hacklink diyoruz.

Bu hackerlar genelde hacklink yöntemini kullanırlar bunu kullanırken sitenin footer alanının en alt kısmını arka planlar aynı renk olacak şekilde bir gizli link (hacklink) yerleştirilir. Bu gizli renk arka planla aynı renk olduğundan dolayı ziyaretçi bir bakışta orada bir link olduğunu göremez, bunun fark edilmesi için imleci linkin üzerine getirmesi yada sayfanın tümünü seç özelliğini kullanarak bu linki fark edebilir. Bir diğer fark etme yöntemi de kaynak kodlarını görüntülemesi olacak.

Nasıl yaptıklarına gelecek olursak, her yazılım dilinin ve sistemin bir güvenlik açığı bulunmaktadır. Güvenli bir sistem yoktur. Her zaman bir açık mevcut olur ya da dolaylı yollardan farklı bir açık üzerinden sisteme giriş yapılır.

Örneğin; php ile kodlanmış bir sistemde RFI (remote file inclusion) açığı bulunmakta ve bu açık sayesinde server üzerinde gezinmemizi sağlayan belli başlı yazılımlar bulunmaktadır. (c99shell, r57shell vs.) Bu yazılımları kullanarak server üzerinde kaç adet site varsa hepsine giriş yapılabilmektedir. Girdiğiniz sitenin dosya yazma izni varsa site üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Dosya yazma izni yoksa bile config.php dosyasını okuyarak kullanılan yazılım vasıtasıyla database’e bağlanıp tabloları kullanarak sistemde yine değişiklik yapma hakkı kazanmış olursunuz. Bir diğer yetki kazanma durumu ise en tehlikeli olan yöntem, sunucunuzun güvenliği kapalı ise kullandığı sisteme göre exploit kullanıp serverda root yetkisi kazanabilir. Bu durumda server üzerinde kaç adet site barınıyorsa tam yetki sahibi olup istediği siteyi hackleyebilmektedirler. Bu duruma mass deface denmektedir.

Html sitelerde veritabanı kullanılmadığından sistemde açık aranmaz, bu tür durumlarda farklı yöntemler kullanılır. Biraz önce bahsettiğimiz gibi sunucu üzerindeki farklı bir siteden sizin sitenize geçiş yapılabilir, sitenize giriş yaptığınız bilgisayar hacklenebilir, sosyal mühendislik kullanılarak sizi aldatabilir şifrenizi ele geçirebilirler. Bu tür durumlarda siteniz savunmasız olacak ve hacker sitenizi dilediği gibi kullanacak, kendi sitesine hacklink alabilir, hacklediği site çok hit bir site ise yönlendirme kodu ile kendi sitesine hit kazandırabilir.

Backlink ve hacklink kavramlarını kavramak aslında çok basit bir konudur.

Backlink doğru yapıldığı takdirde sitenize kalıcı olarak yarar sağlar.

Hacklink doğru yapıldığı takdirde sitenize kısa zamanlı yarar sağlar.

Tavsiyemiz elbette doğal yollarla yapılan SEO çalışmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Let’s Talk About How Can Help You Securely Advance

Get A Free Quote