hemen çıkma oranı nedir

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nedir? Nasıl Düşürülür?

SEO‘da önemi olan Bounce rate yani hemen çıkma oranı site sahipleri tarafından bilinen ve düşürülmek için uğraşılan bir metrik türüdür. Hemen çıkma oranının düşmesi daha fazla sayfa ziyareti ve daha fazla satış demektir. Peki hemen çıkma oranı nedir ve hemen çıkma oranı nasıl düşürülür; işte hemen çıkma oranı ile ilgili bilmeniz gerekenler.

hemen çıkma oranı nedir nasıl düşürülür
hemen çıkma oranı nedir nasıl düşürülür

Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen çıkma oranı nedir sorusunu en kısa haliyle, sitenize gelen kişilerin tek sayfa ziyaret ederek yani giriş sayfasından ayrılması diyebiliriz. Yani bir kullanıcı bir sayfanıza giriyor ve başka bir sayfa ziyaret etmeden sitenizden ayrılıyor. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse, 100 kişi düşünün bu 100 kişiden 85’i bir sayfanızı ziyaret ettikten sonra sitenizden çıkıyor. Geriye kalan 15 kişi ise başka sayfaları gezmeye devam ediyor. Bu hesaplamaya göre hemen çıkma oranınız %85 oluyor. Peki hemen çıkma oranı nasıl düşürülür ve hemen çıkma oranı yüzde kaç olmalıdır gelin hep birlikte bakalım.

Hemen çıkma oranı yüzde kaç olmalıdır?

Hemen çıkma oranı sitenin kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak kabul edilen rakam %50 veya %60’dır. Fakat dediğimiz gibi belli kategorilere göre değişmektedir. Mesela içerik siteleri için %50, üyelikli siteler için %40, bloglar için %85, E-ticaret siteleri için %30, servis hizmeti veren siteler için ise %20’dir.

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür?

Hemen çıkma oranı nasıl düşürülür sorusunun birden fazla cevabı vardır. İşte yapmanız gerekenler ve yapmamanız gerekenler.

  • Niş yani belli dikeyler üzerine bir site kurmak, okuyucuların başka sayfaları da gezmesi anlamına gelmektedir. Çünkü bir kullanıcı ilgi alanı olan bir siteyi ziyaret etmesi durumunda, diğer sayfalarda da gezinecektir.
  • Yazı sonlarında veya sayfa sonlarında ilgili yazılara, gönderilere bağlantılar ve yönlendirmeler yapılmalıdır. Kullanıcının sitede gezinti isteği olmasına rağmen böyle yönlendirmelerin olmaması hemen çıkma oranını yükseltmektedir.
  • Kullanıcıların siteden çıkmak için çarpı butonuna tıklamadan önce çıkan pop-up pluginlerinden kullanılabilir.
  • Başlıkta sunulan ile içerik birbirini tamamlıyor mu? Buna bakılmalıdır. Yani bir satış yapılıyorsa bu ürün veya hizmet kullanıcının isteklerini karşılıyor mu veya bir içerik yazıldıysa ve kullanıcıyı bilgilendirmek isteniyorsa kullanıcı bilgileniyor mu bunlara dikkat etmek de fayda vardır.
  • Bunların yanı sıra site tasarımı oldukça sade olmalı ve navigasyon sistemi breadcrumb oturtulmalıdır. Kullanıcılar belirtildiği yönde adım adım sayfaları gezmelidir. Bunun için ise hareketli olan şeyler ortadan kaldırılmalı, önemsiz şeyler arka plana atılmalı, asıl önemli olanlar ön plana çıkartılmalıdır.
  • Siteler responsive olmalıdır. Responsive olmayan siteler kullanıcılar tarafından hızlıca terk edilmektedir.
  • Kullanıcıların ileri ve geri gidebilecekleri aynı zamanda rahatça gezecekleri butonlar mutlaka olmalıdır. Google Analytics gözlemlenerek kullanıcıların ayrıldıkları sayfalar gözlemlenebilir.
  • Site gerek tasarım bazlı, gerek sunucu bazlı, gerekse görsel bazlı olarak oldukça hızlı olmalıdır.

Bugün hemen çıkma oranı nedir ve hemen çıkma oranı nasıl düşürülür sorularının cevabını vermeye çalıştık. Eğer bir sorunuz varsa yorum bırakmayı unutmayın, cevaplamaktan onur duyarız.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir