Kullanıcı deneyimi UX ve SEO ilişkisi

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO

Bu makalemizde SEO ile ilgili okuduğunuz yazılarda internette sık rastladığınız bir kavram olan Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO konusunu ele alacağız. Arama motorlarında yüksek sıraları hedefleyen kullanıcılar için dikkatle okumaları gereken bu yazıda çeşitli bilgiler sizlere sunacağız.

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimini internet üzerinde User experience olarak görebilirsiniz. İngilizce kısaltması UX olan kullanıcı deneyimi bir kullanıcının bir servisi kullanırken, onunla etkileşime girerken ve sonrasında deneyimlediği şeylerin bütünüdür. Kullanıcıya bu süreçte nasıl bir fayda vadedildiği, kullanıcının bu faydaya erişip erişemediği, bu sürecin ne kadar zorlu olduğu ve kullanıcının bu süreç yaşanırken ve sonrasında nasıl hissettiği kullanıcı deneyimini oluşturan bileşenlerdir. Kullanıcıyı deneyimi sitede başlayıp yine aynı site üzerinde sonlanmaz, ürünün tesliminden iade edilme sürecine kadar yaşanılan her şey kullanıcı deneyiminin bir parçasıdır. Kullanıcı deneyimi kavramını iyi kullanmak hem kullanıcıyı hemde şirketi cezbeder. Kullanıcılarının talep ve ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolu onların istek ve düşüncelerini anlayıp kullanıcılara en iyi şekilde bir hizmet sunmaktır.

Kullanıcı deneyimini arttırmak için kullanacağımız en iyi araç dönüşüm oranlarıdır. Sitenize çeşitli yollarla çekmiş olduğunuz ziyaretçilerin işletmeniz açısından değerli olarak belirttiğiniz bir işlemi (ör: ürün/hizmet satın alma, cep telefonundan işletmenizi arama, form doldurma) yaptığında bir dönüşüm gerçekleşir. Bu dönüşümlerin analizini yaparak kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve sitenizin satışlarında harikalar yaratabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi (ux) kavramını en iyi şekilde uygulamanız sadık bir müşteri potansiyeli elde etmenize yardımcı olur. Kullanıcı deneyimini kötü sunmak ise sitenizde sıralama kaybı yaşatıp markanıza değer kaybettirir bu sonuçlar doğrultusunda rakipleriniz sizden bir adım önde olacaktır.

Kullanıcı deneyimi nelere bağlıdır

Site Hızı

Yeni kullanıcılar için en önemli faktör sitenizin hızıdır. Kullanıcının siteniz ile etkileşimini ilk sağlayacak hareket sitenizin açılış hızıdır. Sayfalar arası dolaşımda hızlı yüklenen sayfalar sitenizde daha çok gezinmeyi hedefler. Yavaş açılan bir site kullanıcıyı cezbetmez ve vakit kaybetmeden başka bir siteye geçiş yapar. Site hızınızı optimize etmek yapılacak en önemli işlerden biridir.

Site Dizaynı

Sitenizin bir bütün olarak uyum içerisinde olmalıdır. Site tasarımı gözü yormayacak renk ve yazı boyutları ile oluşturulmalıdır.  Sitedeki görseller net bir görünüme sahip olmalı ve ürün ile ilişkili olmalıdır. Düşük çözünürlük kullanan bulanık görünen görseller kullanıcılar tarafından çok hoş karşılanmaz. Bu durumda sizin aleyhinize olacaktır.

İçerik ve Anahar Kelime Uyumu

Sitenize yapılan SEO çalışması gerçeği yansıtmalıdır. Sitenizde oluşturduğunuz her materyal bir bütün olup SEO‘nun bir parçası olmalıdır. Yapılan SEO çalışması ile arama motorundan sitenize gelen kullanıcılar yaptıkları anahtar kelimesinin sorgusu ile eşleşmeyen yada yeteri kadar bilgi aktarılmayan bir sayfa yada makale barındırıyorsa bu size olumsuz bir etki yaratacaktır. Müşteri konu ile ilgili en yeterli bilgiyi sitenizde bulmak ister. İhtiyaçlarının veya isteklerinin sorunsuz bir şekilde karşılandığı bir siteden memnun kalan ziyaretçiler tekrar sitenizi ziyaret edecektir.

Kullanım Kolaylığı

Sitenizi kullanıcıların basitçe aradığı içeriğe doğru bir şekilde ulaşacak şekilde yapılandırılmalıdır. Site gezinmesi kolay ve ürünler arası geçişler doğru yönlendirilme ile yapılmalıdır. Kategorilerinizi oluşturken hiyerarşi sistemini iyi kullanmak kullanıcılar üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO İlişkisi

Sitenizden memnun kalan her ziyaretçi için elde edilen sitede geçilen süre, sayfalar arası gezinme oranı gibi faktörler Google tarafından değerlendirilip arama motorunda sıralamanıza olumlu olarak yansıyacaktır. Bu da demek oluyor ki kullanıcı deneyiminden elde ettiğimiz her olumlu davranış bize SEO anlamında yaptığımız çalışmaya destek olacaktır. Unutulmamalı ki Google en iyi sonuçları kullanıcıya yansıtır. Geçmişten günümüze her geçen gün kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için algoritmalarını bunun için geliştirir. Bu yüzden kullanıcı deneyimi konusunda ağırlık vermenizi öneririz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir