Kurumsal Seoda Sosyal Medyanın Önemi

Kurumsal Seoda Sosyal Medyanın Önemi

Sayın ziyaretçi ve takipçilerim bu yeni yazımızda kurumsal seo ile sosyal medyanın öneminden bahsedeceğiz ve şimdi sizden istediğim birşey var koltuklarınıza yaslanın yazılarımı dikkatlice okumanızı istiyorum : ))

Sosyal medyanın tanımını yapmama gerek yok sanırım artık 7’den 70’e herkesin bir facebook’u var : ) Öncelikle size bir sosyal medya aracılığı ile sayfa açmanızı önereceğim yada bir daha açıklamalı olsun şöyle yapalım kurumsal seo‘da diye başlık attığımız için seo kavramıyla yeni tanışan bir firmayı ele alalım. Sosyal medya bir dış seo (external seo) tekniğidir.

Bu dış seonun bize faydası nedir?

Öncelikle sosyal medya sitelerinin pagerank (sayfa değeri) yüksek olan sitelerdir. Bu sitelerden kendimize çıkış verdiğimiz için hem pagerank değerimizin artmasına hemde sayfada bulunan takipçilerinizin paylaşılan yazıları tıkladığında sizin sitenizi ziyaret etmesi nedeniyle siteniz hit kazanacaktır. Takipçilerinizi ne kadar arttırırsanız o kadar sitenize hit sağlamış olursunuz.

Peki Sosyal medyada takipçiler yada beğeni sayısı nasıl arttırılır?

sosyal medya takipçi arttırma
sosyal medya takipçi arttırma

Geldik en önemli yere sosyal medya bana göre bir websitenin kalbidir diyebilirim neden derseniz onuda şöyle açıklayalım yazımın en başında da belirttiğim gibi artık günümüzde hemen hemen herkesin elinin altında internet var ve birçoğumuzun facebook hesabı var bana göre de sosyal medyada sitenizin en iyi reklamını facebook aracılığı ile yapabilirsiniz. Facebook sayfasının açılmasının en önemli özelliği hazırda bulunan bir beğeni kitlesiyle sitenizi beslemektir. Sitenize paylaştığınız bir yazıyı, yada kampanyalı bir ürünü istediğiniz an herkese yayamazsınız ama bunu facebook sayfanızla yapmanız mümkündür.   Tabii ki diğer sosyal medyaları da kullanabilirsiniz bu sizin kapasiteniz çalışma potansiyeliniz ile ilgili bir durum.  Ziyaretçi sayınızı nasıl arttıracağınız ile ilgili bir kaç tüyo vermek gerekirse tabi birçok yöntem var ben sizlere bazılarından bahsedeceğim;

1. aşama ”Arkadaş listenizi ekleyin”

Açılan facebook sayfasında ilk yapmanız gereken şey facebook sayfanızı arkadaş listenize önermektir. İlk etapta sayfanızda biraz beğeni olması yelpazemize zemin hazırlanması bakımından önemli olacaktır. Unutmayın sayfamızda ne kadar ziyaretçi olursa o kadar geniş kitleye hitap edersiniz.

2. aşama ” Facebook like-box kodunu sitenize entegre edin”

Yapılacak ikinci aşama ise açtığımız sayfanın like box kodunu sitemize entegre etmeliyiz ki sitemiz seo çalışıldığı için google’dan gelen organik ziyaretçilerin sitenize girdikten sonra facebook sayfasını ziyaret etmesini sağlayacağız. Ziyaretçi organik olduğundan dolayı sizin sitenizle ilgili bir anahtar kelime vasıtasıyla sitenize giriş yaptığından dolayı facebook sayfanızıda ziyaret etmek isteyecek ve buda size muhtemel +1 beğeni kazandıracaktır.

3. aşama ” Çok sayıda kampanya düzenleyin ”

Müşterinin en sevdiği şey kampanyalı ürünlerdir. Hepimiz bütçemize değer veren insanlarız alacağımız ürünü nerede daha ucuza bulmak için sitelerde vakit öldürür ve bulduğumuz kampanyalı ürünü hemen arkadaşlarımızla paylaşırız. Bunun için müşterinize sürekli kampanyalar yapmak onlara daha cazip gelecek ve yaptığınız iş ile ilgili olarak alacağı üründe aklına ilk gelecek firma ve site siz olursunuz. Buda var olan ziyaretçinizi elde tutmak ve kampanyalarınızı daha geniş kitleye ulaştırmış olursunuz.

4. aşama ” Beğeni toplamak için hediyeli yarışmalar düzenleyin ”

Beğen, paylaş kazan yarışması sitelerin yaptığı en önemli stratejik sosyal medya çalışmasıdır. Cazip hediyeler belirleyerek ve güzel bir organizasyonlarla bu yarışma ile güzel kitlelere ulaşabilir sayfa beğenizi kısa zamanda katlayabilirsiniz. Yanlız bu yarışma çok adil olmalı iyi takip gerektiren bir yarışma olduğundan dolayı yanlış takipte size olumsuz yorumlara neden olabilir sayfa beğeninizin düşmesine neden olabilir. Adil ve iyi yönetilen bu yarışma süreki yapıldığı takdirde size büyük faydalar sağlayacaktır.

5. aşama ” Kampanyalarınızın reklamı müşteriyi merak ettirmeli ”

Türk milleti olarak çok merak eden bir yapıya sahibiz. Sayfamızda paylaşılacak kampanyada ihtiyacımız olan 2 şey vardır. 1.si iyi bir grafik tasarımcı 2.si kampanyada merak uyandıracak yazıyı bulacak zeki bir arkadaşa ihtiyacımız var. Öyle bir yazı bulmalıyız ve grafikte bu yazıyı öyle bir entegre etmeliyiz ki müşteri merak edip bağlantıya tıklamalı ve sitenize giriş yapmalı. Grafikte kampanyanızı direk olarak yazmamanız gerekiyor ki merak içinde kalmalı ziyaretçi ve kampanyanız çok cazip olmalı ki sitenizi ziyaret eden bu ziyaretçi için kaçırılmayacak bir fırsat niteliğinde olmalı.

sosyal medya ve SEO
sosyal medya ve SEO

Artık büyük şirketlerin hepsi sitesine ve SEO‘ya çok önem vermekte olup tabi bunun karşılığındada kurumsal kimliği prestij kazanıyor ve haliyle gelir miktarını katlıyor. Bu tür büyük şirketlerin çoğunda bünye içerisinde web adına uğraşan çalışanlar mevcut öncelikle bu firma sahiplerini canı gönülden tebrik ediyorum. Bünyesinde çalışan webmasterın yada seo uzmanının işinde profesyonel olmasına gerek yok ama dışarıya yaptırdığınız seo’dan sonra sitenizin sıralama konumunda alt sıralara düşmemeniz için bünyenizde bu çalışanların bulundurulması şarttır.

Kurumsal seo ile sosyal medyanın öneminden sizlere facebook’u ele alarak bahsettim diğer sosyal mecralarda buna benzer olduğundan mantık aynıdır. Yazımı okuyan ziyaretçi ve takipçilerime  umarım faydalı olacaktır.

Bol Kazançlar.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir