seo quake

Manuel Sıra Bulucu

Merhabalar değerli takipçilerim, bu yazımızda sizlere manuel sıra bulucudan bahsetmek istiyorum. Manuel sıra bulucunun ne olduğuna geçmeden önce herkesin anahtar kelimelerini aratırken yapmış olduğu bir yanlıştan bahsetmek istiyorum. Genelde site sahipleri anahtar kelimeleri normal tarayıcı üzerinden yaptıkları için yanıltıcı sonuçlar almaktadır. Bu nasıl olmakta derseniz şöyle açıklayabilirim, kendi sitenize sürekli giriş yaptığınız için sizin sitenizi öne çıkarmaktadır. Daha önceden bu siteyi ziyaret ettiğiniz için ayn siteyi tekrar ziyaret etme olasılığınızın yüksek olduğunu düşünerek sizin sitenizi üst sıralarda göstermektedir, fakat asıl sonuç bu olmadığı gibi sizi de yanıltmaktadır. Arama motorundaki gerçek konumuzu kullandığınız tarayıcının gizli mod seçeneğini kullanarak öğrenebilirsiniz. Gizli moda geçmek için tarayıcınız açıkken ” Ctrl + üst  karakter (shift)+ N ” kombinasyonlarını kullanarak geçebilirsiniz yada aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.

 

gizli moda nasıl geçilir
gizli moda nasıl geçilir

Gizli modda iken anahtar kelimenizi aratarak gerçek konumuzunu bulabilirsiniz. Şimdi gerçek konumuzunu nasıl bulabileceğinizi öğrendiğimize göre asıl konumuz olan manuel sıra bulucundan bahsedelim. Anahtar kelimenizi aratırken sonuçları 10’ar şekilde listeleyen google’da sıranızı takip etmek bir hayli vakit almaktadır. Buda birden fazla anahtar kelimenizi aratırken hem sıkılmakta hemde vaktinizi çalmaktadır. Sizlere daha kısa bir yöntem sunmak gerekirse https://www.google.com.tr/search?num=100&q=SEO  bu linkin sonundaki SEO yazısını silip kendi anahtar kelimenizi yazarak adres çubuğuna yapıştırınız. Sonuçlar 100’lü liste halinde sunulacak olup sürekli sayfa geçmek durumunda kalmayacaksınız fakat bu seferde listenin kaçıncı sırada olduğunuzu bulmak size biraz zorluk yaşatacaktır. İşinizi biraz daha kolaylaştırmak adına bir eklentiden bahsetmek istiyorum. SEO Quake eklentisi bizi bir derdimizden kurtarıyor.

SEO Quake Eklentisi Nedir?

SEO Quake bir tarayıcı eklentisidir. SEO Quake eklentisini tarayıcınıza ekleyerek google’da arama yaptırırken listelenen sonuçların başına sayılar ekleyen bir eklenti olmakta ve bizi teker teker saymak durumundan kurtaran işimizi yarar bir eklentidir.

SEO Quake eklentisini kurmak için https://chrome.google.com/webstore/detail/seoquake/akdgnmcogleenhbclghghlkkdndkjdjc

adresinizi ziyaret edip Chrome’a ekle butonuna tıklayarak tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra arama motorunda anahtar kelimenizi kullanarak yaptınız arama sonuçlarında CTRL + F tuşlarını kullanarak sitenizin adını yazıp kaçıncı sırada olduğunuzu rahatça görebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olan bir durumda makalenin altındaki yorumu kullanarak yada bizlere ulaşarak danışabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir