permalink kalıcı bağlantı nedir

Permalink Nedir? Seo açısından önemi varmıdır?

Permalink konusu yeni başlayan arkadaşlar için yararlı bir yazı olacaktır. Bu yazımız ile permalink kavramını daha iyi anlayacaksınız.

Permalink kelimesi  İngilizce “Permanent Link” kavramından gelir. Bu kavramın Türkçe karşılığı “Kalıcı Bağlantı” anlamına gelmektedir.

En basit yoluyla anlatmak gerekirse şöyle açıklayalım;
paylaştığınız konunun ismi diyelim ki ”
Kurumsal SEO nedir” olsun bu konunun kalıcı bağlantı yapısı su şekilde olacaktır;

html siteler için: siteismi.com/kurumsal-seo-nedir.html

php siteler içim: siteismi.com/kurumsal-seo-nedir/

bu şekilde arama motorlarında bir konuyu arattırdığımızda url yapısına bakarak doğru siteye girdiğimizden emin olabiliriz. Fakat kalıcı bağlantı ayarları yapılmamış sitelerde anlamsız urller bizi o siteye girmek ile girmemek arasında tereddütte bırakabilir.

Permalink sık sık güncellenen veya değiştirilen bloglar için çok yardımcı olan bir kavramdır. Permalink yapısı olmayan sitelerde “www.siteismi.com/default.asp?page=content&content_id=1” tarzında paylaştığınız içerikle alakası olmayan bir url yapısını çıkacaktır karşınıza bu  hem SEO için hemde arama motorlarından sitenize giriş yapan kullancıları etkileyecektir. Hemen kısaca kalıcı bağlantı ayarlarınızı nasıl yapacağınızdan bahsedelim.

WordPress siteler için: Admin panelinizden Araçlar> Kalıcı bağlantılar sekmesini açıp oradan Özel yapı seçeneğine tik koymanız kalıcı bağlantı ayarlarınızı otomatik olarak gerçekleştirecektir. WordPress kullanmanın SEO bakımından kolaylığınıda bu konumuzla görmüş olduk.

 

WordPress kalıcı bağlantı ayarları

SEO açısından önemi olan bu kavramda, siteyi güncellerken konularınızı daha kolay bulabilirsiniz, bağlantıların kaybolması engellenir, ziyaretçilere daha iyi bir kullanım sağlar, arama motorları linkleri daha iyi takip eder ve sitenizin iyi bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlar

Bu konumuzu kısa tutuyorum, diğer siteler için yapamayan yada takılan arkadaşlarımız için yorum kısmına sıkıntılarını  yazarsa, sizlere destek olmaya çalışacağım.

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir