Google-Rankbrain

Rankbrain Nedir?

Rankbrain Nedir?

Rankbrain, Google’ın geliştirdiği yapay zeka (artificial intellgience ”AI”) algoritmasıdır. Google, geçenlerde RankBrain’in Google’ın  üçüncü en önemli sıralama faktörü  olduğunu açıkladı. Bu algoritma gün geçtikçe dahada önem kazanıyor.

RankBrain’in iki ana işi var:

1. Arama sorgularını anlama (anahtar kelimeler)
2. İnsanların sonuçlarla nasıl etkileşimde bulunduğunu ölçme (kullanıcı memnuniyeti)

Rankbrain, Aradığınız Bir Anahtar Kelimeyi Nasıl Anlar?

Geçmiş zamanlarda Google’ın bir sorunu vardı;

Sorun kullanıcıların Google üzerindeki anahtar kelimelerin hiç görülmemiş günlük sorguların yüzde 15’ini kapsamasaydı. Google’ın günlük arama sorgusu yaklaşık 3 milyarı bulduğunu varsaydığımızda hiç görülmemiş sorguların %15’i yani 450 milyon gibi bir sonucu yönetmek ve uygun sonuçlarla eşleştirmek gibi bir görevi üstlenmesi gerekiyordu.

Google, arama amacını daha iyi anlamak için makine öğrenmeyi nasıl kullandıkları hakkında bir blog yazısı yayınladı.

Bu yazıda, anahtar kelimeleri kavramlara dönüştüren “Word2vec” adlı bir teknolojiyi tanımlarlar.

Örneğin, Google bu teknolojinin “ Paris ve Fransa’nın, Berlin ve Almanya’nın (başkent ve ülke) olduğu saptayacağı gibi, Madrid ve İtalya’nın bu durumlar ile eşleşmediğini anladığını söylüyor .

ülke ve başkent
ülke ve başkent

Bu gönderide rankbrain benzeri bir teknoloji kullandığını düşünmekteyiz.

Kısacası: Google RankBrain basit bir anahtar kelime eşleştirmenin ötesine geçiyor. Arama teriminizi kavramlara dönüştürür… ve bu kavramı kapsayan sayfaları bulmaya çalışır.

RankBrain Kullanıcı Memnuniyetini Nasıl Ölçüyor?

Tabii ki, RankBrain yeni anahtar kelimeleri anlama konusunda çok başarılı olabilir ve algoritmayı bile kendi kendine ayarlayabilir.

Ancak büyük soru şudur:

RankBrain bir dizi sonuç gösterdiğinde, gerçekten iyi olup olmadıklarını nasıl anlar?

 

rankbrain sinyalleri
rankbrain sinyalleri

Başka bir deyişle, RankBrain, beğeneceğinizi düşündüklerini bir dizi arama sonucu gösterir. Sonuçlarda belirli bir sayfayı çok sayıda kişi beğenirse, o sayfaya bir sıralama artışı sağlarlar.

Ve eğer aradığınızı bulamayıp sıkıldıysanız sayfayı bırakacaklar ve onu farklı bir sayfa ile değiştirecekler. Bir dahaki sefere kullanıcı o anahtar kelimeyi (veya benzer bir terimi) aradığında, nasıl performans gösterdiğini göreceklerdir.

RankBrain tam olarak ne gözlemliyor?

Arama sonuçlarıyla nasıl etkileşim kurduğunuza çok dikkat ediyor. Özellikle, bakıyor:

  • Organik Tıklama Oranı
  • Bekleme süresi
  • Çıkma Oranı

Bunlar kullanıcı deneyimi sinyalleri (UX sinyalleri) olarak bilinir.

 

Rankbrain’i farklı kılan nedir?

Rankbrain’den önce Google algoritmaları elle kodlanıyordu ve hala mühendisler algoritma üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ancak bugüne baktığımızda rankbrain arka planda da iş yapmaktadır. Kısacası Rankbrain algoritmayı kendi başına değiştirmektedir. Anahtar kelimeye bağlı olarak, RankBrain, geri bağlantıların, içerik tazeliğinin, içerik uzunluğunun, etki alanı yetkisinin vb. önemini artıracak veya azaltacaktır.

Ardından, Google arama yapanların yeni arama sonuçlarıyla nasıl etkileşimde bulunduklarına bakar. Kullanıcılar yeni algoritmayı daha çok beğenirse kalır. Beğenilmezse, RankBrain eski algoritmayı geri alır.

Bloomberg tarafından hazırlanan makaleye göre;

Google, belirli bir arama için en iyi sayfayı tanımlamasını bir grup Google Mühendis’den istedi. Ayrıca RankBrain’e sordular.

google mühendisleri vs rankbrain
google mühendisleri vs rankbrain

Sonuç: RankBrain, akıllı Google mühendislerinden % 10 daha iyi performans gösterdi!

Rankbrain ile ilgili detayları sizinle paylaştık. SEO ile ilgili anlatımları blog sayfamızdan okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir