Sandbox Nedir ? Nasıl Çıkılır ?

Sandbox Nedir?

Sandbox, google kurallarına uymayan sitelerin filtreleme cezası almasına kullandığımız isimdir. Kelime anlamı Kum havuzu ismini taşıyan sandbox’a girilmesi kolay fakat çıkılması zor ve zahmetli bir işlemdir. Sandboxa girilen sitelerin sıralamaları hiç çıkmayacak kadar kötü duruma düşer. Bu durumu toparlamak için aylar yada yıllar alabilir.

Sandbox’a nasıl girilir?

Genellikle yeni açılan siteleri yükseltmek adına yanlış SEO işlemlerini kullanarak sandboxa yakalanmaları muhtemeldir. Doğru bilinen yanlışlar yüzünden genelde bir çok kişi yada yanlış seçilen seo uzmanları bu hataya düşmektedirler. Ne yazık ki bu hatalar yüzünden kullanımda olan site sandboxa düşmekte ve çıkması bir hayli zor olmaktadır.

Sandbox’tan nasıl çıkılır?

Arama motorunda ilk sayfadayken birden sıralamanız geriye atıp birden sonuçlardan siliniyorsa yakın zamanda yapmış olduğunuz işlemleri gözden geçirmelisiniz. Aklınıza spam yaratabilecek birşey yaptıysanız bunları hatırlayarak düzeltme işlemini yapabilirsiniz. Sandboxa giren sitenin yakın zamanda çıkma kurtulma ihtimali biraz düşüktür. Önünüzde iki seçenek var birisi yapılan işlemleri gözden geçirip düzenlemek yada sitenizi sıfırdan silip google indexlerinden çıkmayı beklemek ve siteyi daha özenli bir şekilde kurmak gerekir. Her iki işlemde vakit almaktadır fakat bizim önerimiz daha çok vakit kaybı yaşamamak için 2. tercih olan siteyi yeniden kurmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işlemler 6 ay kadar sürebilir ve kesin sonuçta olmayabilir. Sandboxtan çıkmayı başarırsanız siteyi eski konumuzdaki gibi tekrar üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir