SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Artık SEO kelimesinin tanımını yapmamıza gerek yok sanırım. Arama motoru optimizasyonu her geçen gün daha çok insan tarafından bilinmeye başladı ve her kurumsal firmanın mutlaka yaptırmayı düşündüğü ve yaptırmasınında bizce mutlaka gerekli olduğunu belirtelim. Daha fazla kitlelere erişmenin en etkili yolu olan SEO işleminin fiyatını herkes merak etmekte ve iletişim haline girmektedirler. SEO fiyatlarının neye göre belirlendiğini bu yazımızda sizlere anlatalım.

seo fiyatları neye göre belirlenir
seo fiyatları neye göre belirlenir

SEO Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Öncelikle her firma ve uzmanın çalışma prensibine göre bu fiyat belirleme olayı değişebilir. Herkes bu kriterleri dikkate almayabilir. Genel anlamda SEO fiyatları aşağıdaki kriterlere göre belirlenir;

Sitenin Yaşı

Yeni alınan bir domainin google üzerinde hiç sonuçları olmadığı için ve eski domainlerin oturaklı bir hal almasından dolayı SEO‘ya yeni başlanacak yeni domainler eski domainlere göre fiyatı biraz daha arttırabilir.

 

Sitenin özel yazılıma sahip olması

Sitenin özel bir yazılıma sahip olması işleri biraz zorlaştırabilir. SEO çalışmasındaki entegre edilecek kodlar ve yapılacak teknikler özel yazılımda biraz daha işleri zorlaştıracaktır. WordPress alt yapısındaki siteler işleri kolaylaştıracak olup fiyatı özel yazılıma göre biraz daha düşük olacaktır.

Anahtar kelime sorgusundaki Google sonuç sayısı

SEO uzmanı, verilen anahtar kelimelerin google’daki sorgusu ve sektördeki sitelerin popülerliğini araştırır. Bu kelimeler genelde tek kelimeden oluşan kelimelerde google sonuçları çok çıkacağından fiyatıda bir o kadar yüksek çıkacaktır. Bu hususta vereceğiniz anahtar kelime çok önemlidir. Fiyat konusunda bu kriterin önemi çok büyüktür.

Anahtar kelimenin arama motorundaki mevcut konumu

Yeni başlanacak sitede verilen anahtar kelime arama motoru sonuçlarında hiç olmadığı için mevcut konumu olan siteler için fiyat daha uygun olacaktır.

İstenilen Konum

Kimi ilk sıra, kimi ilk sayfa kimiside yükselme odaklı SEO ister. Bu durumda fiyat değişken olacaktır.

Çalışma Şekli

Sektörün rekabetine bağlı olarak ekip çalışması gerektiği durumlar olabilir. Basit bir kelimede tek bir SEO uzmanının çalışmayı yürütürken çok rekabetli sektörde ekip çalışması gerekmektedir. Bu tür çalışmada rekabetli olan sektörde yapılacak ekip çalışması maliyetli olacaktır.

İçerik Temini

Firmanız için özgün içeriği sizin sağladığınız takdirde bir iş yükünü azaltmış olup bu durumda fiyat için daha uygun hale gelmektedir.

Ödeme ve İş Teslim Süresi

Yapılacak işin peşin yada taksit olarak ödenmesi azda olsa fiyatta değişiklik yaratacaktır. SEO çalışmasının süresi fiyatta etki edecektir. Çalışma ne kadar kısa zamana sıkıştırılırsa fiyat bu durumda yükselebilmektedir.

 

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir