Site Haritası (Sitemap) Nedir? | Kurumsal Seo Danışmanlığı
Site Haritası Nedir ve nasıl oluşturulur

Site Haritası (Sitemap) Nedir?

Bu yazımızda sitemap nedir ve nasıl oluşturulduğu hakkında bilgi edineceksiniz. Öncelikle sitemap türkçe anlamıyla site haritası demek olup ismindende anlaşıldığı üzere sitede bulunan ve dizinleme işlemi yapılan sitenin sayfaları hakkında ek bilgiler içeren dosyadır. Site haritasının uzantısı .xml dir. Sitemap her sitede bulunması gerekir ve belirli zaman dilimlerinde güncellenmesi gerekmektedir. Önemli bir SEO kriteri olmakla birlikte her sitede mutlaka bulundurulması gereken bir dosyadır. Site haritası oluşturulan bir sitede site indexlenme hızı site haritası bulundurmayanlara göre bir hayli hızlıdır.  Siteyi ziyaret eden botlar, site haritası dosyasının rehberliğinde, sayfaların ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve webmaster tarafından belirlenen, hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder. 

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Aşağıda yazdığımız siteler aracılığı ile site haritanızı oluşturabilirsiniz. Site haritası oluşturduktan sonra oluşturduğunuz dosyayı kök dizine yüklemeniz gerekmektedir. Sitenin kök dizinine site haritasını yükledikten sonra buraya tıklarayak Google Site Yöneticisi Araçları’na girin ve site haritasını ekleyeceğiniz sitenin mülküne giriş yapın. Açılan sayfanın ardından soldaki listeden ”Tarama” başlığı adı altındaki ”Site Haritaları” sekmesine tıklayın. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde ”Site Haritası Ekleme/ Test etme” butonu olacaktır bu butona tıklayarak sitemap dosyanızın uzantısını yaparak kaydetme işlemini yapabilirsiniz.

www.xml-sitemaps.com
www.freesitemapgenerator.com
www.sitemapbuilder.net

WordPress Site Haritası Eklentisi

WordPress sitenize site haritası oluşturmak istiyorsanız ”Google XML Sitemaps” eklentisini kullanabilirsiniz. WordPress sitelerde site haritası için en popüler eklenti olan Google XML Sitemaps’i kurarak SEO için önemli bir adım atarak hızlı indexlenen bir siteye sahip olabilirsiniz.

Eklentiyi otomatik kurmak için;

Eklentiler sayfasına girip yeni ekle sekmesine tıklayalım. Açılan ekranda Google XML Sitemaps yazarak karşınıza geliştiricisinin Arne Brachhold‘un olduğu eklentiyi kurabilir ve daha sonrasında etkinleştirerek kullanabilirsiniz.

Eklentiyi manuel kurmak için;

https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/ Sayfasından dosyayı indirip winrardan çıkardıktan sonra herhangi bir ftp programı aracılığı ile eklenti dosyalarının bulunduğu dizin olan wp-content/plugins dizinine yükleyebilirsiniz. Son olarakta yüklü eklentiler sayfasından eklentiyi aktifleştirmeniz gerekmektedir.

WordPress’de rel= “noopener” Nedir?
Robots.txt Nedir? Kullanımı Nasıldır?
Author Info

admin

Yorum Yapılmamış

Yazıya yorum yap

*