seo performansını iyileştirme yolları

SEO Performansını İyileştirme Yolları (2019)

SEO Performansınızdan memnun değil misiniz?

Arama motorlarında istediğiniz sonuçları almak isteyip hüsrana uğrayanlardansanız yazımızı dikkatlice okumalısınız. SEO uzun vadede sabır ve süreklilik gerektiren bir çalışmadır. Her gün SEO platformu yada SEO blogu takip ederek güncel SEO konularını takip edip en son algoritmaya göre yapılması gereken işlemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Arama motorunda başarılı olabilmek için ilk kural Google’ın yeniliklerini yakından takip etmektir.

Google web yöneticisi blogunu takip ederek güncel algoritmalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizlere SEO performansını arttıracak bilgileri paylaşalım

 • Sitenin hızını optimize edin

Site hızı biliyorsunuz ki en önemli optimizasyonlarımızdan biri olup sayfa açılış süresini ne kadar kısa tutabilirsek ziyaretçimizi o kadar sitede uzun tutabilir ve daha çok sayfa üzerinde dolaşmasına olanak tanımış oluruz. Hiç birimiz beklemeyi sevmediğimiz için aradığımız bilgiye en kısa zamanda ulaşmak isteriz. Bunun için site hızımızı yeteri seviyede hızlandırmamız gerekmektedir. Sayfa hızınızı öğrenmek için Google Page Speed Insgihts aracını kullanarak site hızımız için bilgi edinebilir gerekli optimizasyonları sağlayabiliriz.

Sayfa hızınızı arttıracak en önemli işlemler;

 1. Tarayıcı önbellekleme yapılmalı
 2. Görsellerinizin boyutlarını düşürmelisiniz
 3. Css ve js kaynaklarınızı sıkıştırmalısınız
 4. Sitenizi yavaşlatacak gereksiz eklentileri kullanmamalısınız
 5. Önemine göre gereksiz olan iframe kodlarını en altta kullanmalısınız

Bu işlemlerin çoğunu wordpress sitesi kullanıyorsanız eğer tek bir eklenti kullanarak bir çoğunu yapabilme şansına sahip oluyorsunuz.

 • Güncel İçerik Girme ve Mevcut İçerikleri Güncelleme

Güncel içerik en can alıcı SEO işlemlerden biridir. Sektörünüzde ne kadar fazla bilgiye sahipseniz en özgün makaleleriniz ile rakiplerinizden bir adım daha önde olma imkanına sahip olursunuz. Buna çalışkan öğrenci ve tembel öğrenci gözüyle bakabilirsiniz. Tembel öğrenci her zaman çalışkan öğrenciden kopya çeker onun bilgisinden faydalanmaya çalışır, google bu yüzden özgün içeriğe önem vermekte ve copy paste olayını bu yüzden bitirmek istemiştir.

Mevcut içeriklerinizi gözden geçirmeyi unutmayınız google analtyics veya webmaster tools araçlarını kullanarak makalenizin google üzerindeki konumunu öğrenip sıralamanızı yükseltmek için içeriklerinizi güncellemelisiniz. Mevcut makalenizdeki içeriği değiştirip veya makalenize güncel bilgi olarak eklemeler yapılıp tekrar google’a sunulması sıralamanıza olumlu etki bırakacaktır.

 • Sitenizin İç Mimarisi Doğru Olmalı

Sitenizin gezinmesi kolay yapıda ve en önemlisi bir makale yazılırken makale ile ilgili farklı bilgileri dahili bağlantılar vererek farklı makalelere yönlendirmeniz hem kullanıcıyı bilgi anlamında memnun edecek hemde sitenizin sayfa içi gezinmesi artacak bu da günlük kişi başına düşen sayfa sayınızı arttıracaktır. Doğru makaleler ile doğru yapılan sayfa geçişleri sizi SEO‘da başarıya götürecektir.

 • Sayfa Başlıklarınızı İlgi Çekici Kılın

Arama motorunda kullanıcının sitenize girmenizi sağlayacak en önemli şey ilgi çekici başlık (title) ve açıklama (description) ‘lardır. Başlıklarınızda parantez kullanarak dikkat çekebilirsiniz.  Başlık ve açıklama yazıları yazarken kullanıcıyı merak uyandıracak şeyler yazılmalıdır. Kullanıcı merak uyandırıldığı makaleye giriş yaptıkça TO’nız yükselecektir.

 • Kırık Bağlantılarınızı Düzenleyin

Kırık bağlantılarınızı düzenlemek için eklentiler kullanabilirsiniz. Kırık bağlantıların siteniz üzerinde olumsuz etkileri çoktur. Bu kırık bağlantılarınızın yerine yenisi eklenmelidir. Dışarıdan veya içeriden almış olduğunu bağlantılarda herhangi bir kırık link durumu varsa ya yenisi eklenmeli yada benzer bir sayfaya yönlendirilmelidir.

 • Mobil Optimizasyon

Artık Google’ın gözünde mobil optimizasyonun ne kadar değerli olduğunu her geçen gün yazdığımız makaleler ile sizlere anlatmaktayız. Sitenizi şiddetle mobile uyarlanması ve yapılacak işlemlerin mobile göre uygulanmasını tavsiye etmekteyiz. Günümüzde her geçen gün mobil kullanımı artmakta ve arama motoru üzerinden sitemizi girş yapılan kullancıların sayısıda masaüstünden daha fazla sayıya ulaşmaktadır. Hal böyle olunca Mobil SEO bizler için kaçınılmaz bir faktördür.

 • Sitenizin İletişim Sayfası Yeterli Olmalı

Sitenizin en önemli sayfaların birisi de iletişim sayfasıdır. İletişim sayfanızın doluluğu, müşterinize sağlamış olduğunuz güveni göstermekte olup google içinde bu kural geçerlidir. İletişim sayfanıza güncel iletişim bilgilerinizi girerek bir sohbet eklentisi kurabilirsiniz. Bu sohbet eklentisini doğru kullanmakta sitenize yarar sağlamaktadır. Kullanıcıya sohbet paneli üzerinden yardımcı olmak ziyaretçinin sitedeki süresini uzatır ve yardımcı olunacağı konularda link paylaşımı yaparak sitenizdeki gezinmelerini arttırabilirsiniz.

Sitenizin performansını arttıracak bilgilerimizi sizinle paylaştık. Sizde bu vermiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda edinmiş olduğunuz deneyimleri yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir