site içi seo nasıl yapılır

Site içi SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Site içi SEO, web sitenizin mevcut olan tasarım ve yazılımı üzerinde geliştirme yaparak arama motorlarında üst sıralara çıkma işlemlerinin genel adıdır. İngilizce tabiri On Page SEO olan bu işlemin dilimizdeki ismi Site içi SEO’dur.

Arama motorunun güncel olan algoritması ne ise web sitemizin çalışmasını bunlara göre ayarlanır ve her algoritma değiştikçe buna bağlı olarak sitemizide bu algoritmaya göre değiştirmemiz gerekmektedir. Site içi SEO çalışması genel anlamda SEO çalışmasının en önemli parçasından biridir. Web sitemizi kurduğumuz andan itibaren Site içi SEO çalışmasına başlanması gerekmektedir.

Arama motorları üzerinde başarılı bir sonuç istiyorsak site içi SEO çalışmasına her SEO uzmanı önem verir. Bu yüzden sayfa içi SEO çalışmaları devamlılığını yitirmemeli yazılan her makalede her algoritma değişikliğinde güncel SEO konularını takip ederek sitenizi düzenlemeniz gerekmektedir.

Site içi SEO Nasıl Yapılır?

Site içi SEO işlerini nasıl yapacağınıza dair belli başlı ana başlıkları açıklamalı olarak sizlere anlatacağız. Başlıklara tıklayarak ilgili konuların detaylı makalelerine erişebilirsiniz.

site içi seo nasıl yapılır
site içi seo nasıl yapılır

Meta Tag Düzenlemeleri

meta tag düzenlemeleri
meta tag düzenlemeleri

Sitenizin meta etiketlerini (heading, keywords ve description) düzenlemeniz gerekmektedir. Her yazılan makale ve sayfaların meta etiketleri siteniz için değer kazandırır.

Hız ve Mobil Uyumluluk

hız ve mobil uyumluluk
hız ve mobil uyumluluk

Sitenizin açılış ve sayfa geçişlerinde hız en önemli etkenlerden biridir. Sayfa hızı ne kadar hızlı olursa kullanıcıyı aradığı bilgi ulaşmasını çabuk sağlar ve sayfanızda gezinmesini arttırabilirsiniz. Bu sebeple hız, google için mutlak şartlardan birisidir. Günümüz teknolojisinde artık masaüstünden ziyade mobil cihazlardan sitelere erişim sağlanmaktadır. Bu yüzden kullanmış olduğunuz web sitenizin mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Önbellekleme, Js ve Css sıkıştırması

css js sıkıştırma
css js sıkıştırma

Sayfa hızı için bir önemli kuralda önbellekleme ve javascript ile css dosyalarınızın sıkıştırılması konudur. Bu konuda wordpress kullanıcıları için tek bir eklenti ile kolayca çözebileceğiniz bir işlemdir. WordPress kullanıcıları için WP Super Cache eklentisini tavsiye edebilirim. Bu eklenti ile hem önbellekleme yapıp hemde javascript ve css dosylarınızı rahatlıkla sıkıştırma işlemini yapabilirsiniz.

Resim Optimizasyonu

görsel optimizasyon
görsel optimizasyon

Resim optimizasyonu genelde herkesin üstüne düşmediği ama SEO için ve sitenize katkısı için önemli bir etkendir. Web sitenize yüklemiş olduğunuz yüksek çözünürlüklü görseller sitenizin sayfa yüklenme süresini arttırabilir bu sizin için bir dezavantaj olur. Ayrıca resim dosyalarımızı yüklerken resme ait olan isim ne ise onu yazın anlamsız kelimeler (1.jpg, 00001.png vs) ile başlıklandırmayınız.  alt etiketlerini girmek gerekir. Arama motorları resimlerin ne olduğunu direk olarak algılayamazlar bu yüzden resim girerek başlık ve alt başlıklarını girerek google’ı yüklenen resim hakkında bilgilendirmiş oluruz.

Özgün İçerik

Özgün İçerik
Özgün İçerik

Eşsiz ve benzersiz içerikler google’ın en sevdiği kurallarından biridir. Yazacağınız makalenin içeriği rakiplerinizden farklı ve geniş bilgiler barındıran veya makale için çözüm odaklı linkler paylaşılan siteler sıralama konumunda size mutlaka fayda sağlayacaktır. Eğer yaptığınız işe tam olarak hakim iseniz bunu web sitenizde kendi anlatımınızla makaleye dönüştürüp kullanıcıyı bilgilendirin. Makalenizde bir bilgiden bahsederken farklı bir konunun ismi geçiyorsa o anahtar kelimeye ilgili bağlantının linki verip etiketleme yapabilir site içindeki gezinmeyi arttırabilirsiniz.

Google Webmaster Tools (Google Search Console)

google webmaster tools
google webmaster tools

Google webmaster araçlarını sitenizi mutlaka eklemeniz gerekmektedir. Google’ın bu aracını kullanarak siteniz ile ilgili bir çok analizi yapabilir hangi kelimelere yoğunluk vermeniz gerektiğini, hangi bağlantılarınızın kırık olduğunu, site haritanızı ve robots.txt bağlantılarınızı buradan görebilirsiniz. Spam işlemlerin takibini ve daha bir çok seyi webmaster tools’u kullanarak öğrenebilirsiniz. Bu konu ile ilgili çok detaylı bir makale yakında yazacağım bu başlık üzerinden makalemize erişebileceksiniz.

İçerik ve Kod Oranı Kontrolü

içerik ve kod oranı
içerik ve kod oranı

Çok fazla aşırı eklentilerden kaçının, bu eklentiler sitenizi yavaşlatmaktadır. Sitenizin metin büyüklüğü sahip olduğu kod büyüklüğüne oranla fazla ise arama motoru dostu bir site olarak kabul edilir. Gereksiz kullanılan her eklenti kaynak kodlarını yoğunlaştırmaktadır. Bu nedenle gereksiz eklentiler içerik kod oranını geçmemesi için kaldırılmalı sadece gerekli olan eklentileri etkinleştirmeliyiz.

İç Link İnşası

iç link inşası
iç link inşası

Site içi link inşası sitenizin makale ve sayfaları arasında uygun anahtar kelimelere yapılan etiketler doğrultusunda yapılan yönlendirme işlemine iç link inşası diyoruz. Makalenizde veya sayfalarınızda içeriğinizi yazarken farklı konuların isimleri geçiyorsa o makaleye ait yazılmış içeriğiniz varsa anahtar kelimenize vurgu yaparak uygun sayfaya yönlendirmek sayfa içi gezinme oranınızı arttıracak buda sitede geçirilen süre oranını yükseltecektir. Hem kullanıcı sitenizden faydalanırken sizde bu kullanıcılar sayesinde sitenizin yükselmesine katkı sağlamış olacaksınız.

Canonical etiketlerinin kontrolü

canonical etiketlerinin kontrolü
canonical etiketlerinin kontrolü

Aynı içeriğin iki farklı link yapısı varsa eğer arama motorlarının bu içeriklerin hangisini baz alacağını canonical etiketi ile belirtmeniz gerekir. Yinelenen (kopya) içeriğin önüne geçebileceğin bu etiket sayesinde sayfanız değer kazanacaktır. WordPress kullanıcıları için yoast plugin kullanarak bu işlemi kolayca yönetebilirsiniz.

SEO Dostu URL

seo uyumlu URL yapısı
seo uyumlu URL yapısı

Link yapınızı SEO’ya uygunluğu olan bir yapıda düzenlemeniz gerekmektedir.

https://www.oguztrabzon.com/?p=123     şeklinde bir link yapısı kullanmak SEO dostu bir url yapısı değildir.  URL yapınızı değiştirerek sayfa yada yazılarınızın konusu ne ise buna göre yapılandırmak gerekir. Örnek olarak ”site içi seo” diye bir yazı paylaşıyorsak URL yapımız şu şekilde olmalıdır;

https://www.oguztrabzon.com/site-ici-seo     << görmüş olduğunuz bu link yapısı SEO dostu URL’dir.

WordPress kullanıcıları için >Ayarlar >Kalıcı bağlantı ayarlarından bu işlemi yazı ismi seçeneğini kullanarak halledebilirsiniz.

Site Haritası

site haritası
site haritası

Bir sitenin olmazsa olmazları arasında tabi ki site haritası bulunmaktadır. Sitede bulunan ve dizinleme işlemi yapılan sitenin sayfaları hakkında ek bilgiler içeren dosyadır. Site haritası dosyasının uzantısı .xml’dir. Site haritamızı oluşturmak için çeşitli eklentiler yada online websiteler aracılığı ile .xml uzantılı haritamızı oluşturmak gerekir. Daha sonra bu hazırlanan .xml uzantılı site haritasını Google webmaster tools üzerinden göndermemiz gerekmektedir. Belirli aralıklarla güncellenme yapmanız faydalı olacaktır. WordPress kullanıcıları için All in one SEO eklentisi ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Robots.txt

70591
Robots.txt

Çoğu web sitesi bir robots.txt dosyasına ihtiyaç duymaz. Bunun nedeni, Google’ın sitenizdeki tüm önemli sayfaları bulup dizine ekleyebilmesidir. Yani sitenizde robots.txt dosyası olmasada google dizinine eklenebilmektedir. Fakat oluşturmanızı tavsiye etmekteyiz. Robots.txt dosyası sitenin kök dizininde bulundurulması gerekmektedir. SEO açısından çok büyük bir öneme sahiptir. WordPress kullanıcıları için All in one SEO eklentisi ile bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

 

Site içi SEO çalışması çok kapsamlı ve zaman alacak çalışmalardır. Biz bir kısmını sizinle paylaştık. Sitemizde bir çok site içi SEO çalışması ile ilgili makale bulunmaktadır. Güncel SEO konularını sitemizi takip ederek bulabilirsiniz. Takıldığınız yerler olursa yorum kısmına yazarak bizlerden destek alabilirsiniz.

 

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir