seo-nedir-nasil-yapilir

WordPress SEO nasıl yapılır?

WordPress Nedir?

WordPress, GPL Lisanslı (Türkçesiyle Genel Kamu Lisansı özgür yazılımlarda kullanılması amacıyla geliştirilmiş bir yazılım lisansıdır. ) PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. Wordpress bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir.  WordPress sadece bir blog sitesi değil her türlü içerik ve tasarım oluşturabileceğiniz bir platformdur.

WordPress hızlı ve eklentileri sayesinde istediğiniz tasarımları çıkarabilceğiniz, kullanıcı rahatlığına odaklanmış ve  açık kaynak yazılımına katılan aktif bir toplulukla geliştirilmektedir.

WordPressin ilk çıktığı günden bugüne kullanıcı kitlesini arttırmış ve bu artan kitle ile birlikte wordpressin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmış ve hala geliştirilmeye devam etmektedir.

İlk yayınlandığı zamanlarda bir blog alt yapısı ile başlamış olsa da artık günümüzde e-ticaret, haber, kurumsal siteler ve hatta forum siteleri olarak bile kullanabilmekteyiz. Türkiye’de ve dünyada milyonlarca ziyaretçisi olan bir çok site wordpress alt yapısını kullanmaktadır.

WordPress İndir

WordPress indirip sitenize kurmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayıp indirebilirsiniz.

İndir

WordPress Manuel Kurulumu

WordPressi sitenize manuel olarak kurmak istiyorsanız;

 • İndirmiş olduğunuz sıkıştırılmış wordpress dosyasını winrar yada winzip tarzı bir programla açıyoruz.
 • wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açıyoruz.
 • define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz
 • define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı
 • define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre
 • define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukardaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz
 • wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz.
 • Tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve direktifleri takip ediyoruz ve bitiriyoruz.

WordPress Otomatik Kurulum

 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • Dosya içeriğini sunucuya yükleyin, tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.
 • Kurulum otomatik olarak başlayacak, ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

WordPress CPanel’den Kurulumu (Linux)

CPanel’e giriş yaptıktan sonra internet uygulamaları sekmesinde wordpresse tıklıyoruz. Daha sonra sağ üst köşede bu uygulamayı yükle butonuna tıklıyoruz. Daha sonra açılan sayfada wordpress ile ilgili bilgileri ve admin için gerekli kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra kurulumunuz otomatik olarak başlatılacaktır. Kurulum bittikten sonra admin panelinizden temanızı seçerek sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

 

WordPress Özellikleri

WordPressin en büyük özelliklerinden bir tanesi geniş kapsamlı dökümanlara ve her türlü sorun ve sorularınızı soracağınız forumların bulunmasıdır. Ayrıca diğer bir önemli özelliği her soruna çare bulacağınız eklentilere sahip olmasıdır. Bu eklentiler ile SEO işlemlerinize çözüm bulabilir, e-ticaret için kullanabilir, sosyal medya tasarımları ve daha bir çok isteklerinizi karşılayabileceğiniz zengin eklenti arşivi mevcuttur.

WordPress Temaları

WordPress temaları wordpress kullanıcıların siteleri için kullanabilecekleri hazır tasarımları / giydirmelerdir. WordPress altapısı ve eklentiler haricinde temaları da geliştirilmektedir. WordPress arşivinde binlerce ücretsiz tema bulabilmektesiniz. WordPress harici dış kaynaklardan da tema bulmanız mümkün fakat genellikle ücretli olarak satılmaktadır.

Ücretsiz temalar wordpress dizininde listenelir ve kurmak istediğiniz temayı tek bir tuşlama ile otomatik bir şekilde kurabilir ve düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Satın aldığınız ücretli bir temayı ise admin paneline giriş yaptıktan sonra Görünüm sekmesi altında Temalar’a tıklayıp Yeni ekle seçeneğinden temanızı yükleyebilirsiniz. Temanız .zip formatında yüklenmektedir. Boyutu yüksek olan temalarınızı FTP aracılığıyla yükleme yapabilirsiniz. FTP ‘den yüklemek için File Zilla programını kullabilirsiniz.

Önemli Not: Kullanılabilir tüm eklentiler yükseltmelerle daima aynı değildir ve sonuç olarak düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Yüklediğiniz eklenti temanıza uyumlu olmayabilir ve siteniz açılmayabilir bu tür durumda FTP’ye bağlanıp en son eklediğiniz eklentiyi silerek sitenize kullanabilir hale getirebilirsiniz.

WordPress Eklentileri

WordPressin temalarda olduğu gibi eklenti içinde zengin bir arşivi bulunmaktadır. WordPress 40.000’den fazla eklentiyi bünyesinde barındırır. İhtiyacınız doğrultusunda bu eklentileri kullanabilirsiniz. Temalarda olduğu gibi eklentilerde de ücretli ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz seçenekler mevcuttur.  WordPress eklentilerini admin paneline giriş yaptıktan sonra ”Eklentiler” sekmesi adı altında ”Yeni Ekle” sekmesine tıklayarak size uygun olan eklentiyi tek tuşla kurabilir ve etkinleştirebilirsiniz.

Satın aldığınız bir eklentiyi kurmak için ”Eklentiler” sekmesi adı altında ”Yeni ekle” sekmesine tıklıyoruz. Açılan sayfada ”Eklenti Yükle” butonuna tıklayarak satın almış olduğunuz eklentiyi .zip formatında yükleme yapabilir yada FTP programını kullanarak yükleme yapabilirsiniz.

Önemli Not: Kullanılabilir tüm temalar yükseltmelerle daima aynı değildir ve sonuç olarak düzgün çalışmayabilir veya hiç çalışmayabilir. Yüklediğiniz temalar uyumlu olmayabilir ve siteniz açılmayabilir bu tür durumda FTP’ye bağlanıp en son yüklenen temanızı silerek sitenize kullanabilir hale getirebilirsiniz.

WordPress Sitesi ile SEO Çalışması

 • Responsive özellikli SEO Dostu Tema Kullanın

WordPressi kurduktan sonra size temin edilen tema pek kullanışlı bir tema değildir. Farklı bir tema kullanmanız gerekecek ve bu temayı seçerken mobile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Temanızın mobile uyumlu olup olmadığını test etmek için;

https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=tr adresini,

hızlı olup olmadığını test etmek için;

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ adresini kullanabilirsiniz.

 

 • Sitenizin başında www olup olmamasını belirleyin

Öncelikle bu ayarın SEO ile pek bir ilgilisi olmadığını belirtelim. Bazı sitelerin başında www eki olur bazılarında yoktur.  Buna örnek verecek olursak;

https://twitter.com/ www kullanmayan,

https://www.facebook.com/ www kullanan,

Sitenizin başında url adresinizde www olup olmamasını belirlemek sizin tercihinize kalmış.

www url ayarları
www url ayarları

Bu ayarı düzenlemek için admin panelinize giriş yaptıktan sonra ”Ayarlar” sekmesi adı altında ”Genel” sekmesine tıklayıp açılan sayfada ayarlarınızı isteğinize göre yapabilirsiniz.

 

 • Kalıcı Bağlantı Ayarlarınızı Düzenleyiniz

Sitemizi kurduktan sonra yapacağımız öncelikli işlemlerden biride kalıcı bağlantı ayarlarınızı düzenlemektir. Kalıcı bağlantı ayarlarınızda aşağıdaki gibi seçenekler mevcuttur;

 

Burada ilk baştaki düz seçeneğini seçerseniz sitenizin bağlantıları İD şeklinde bir sayısal değere göre düzenlenmektedir. Bu seçeneği ”kullanmamanızı” öneriyoruz. Diğer seçenekleri kullanabilirsiniz şahsım olarak ”yazı ismi” seçeneğini kullanmaktayım. Bu seçeneğin özelliği ise makelerinizin adı ve sayfalarınızın ismi url kısmında belirtilmesidir. Arama sonuçlarında bu yazı isminin indekslenmesi size SEO‘da katkı sağlayacaktır. İlk baştaki seçenekte yazılarınız değer olarak çıktığı için arama motorlarının algılaması farklı şekilde olmaktadır.

Bu ayarları düzenlemek için ”Ayarlar” sekmesi adı altında ”Kalıcı Bağlantılar” sekmesine tıklayarak düzenlemenizi yapabilirsiniz.

 • Manuel olarak URL Belirleme

Sitenizde bazen yazdığınız sayfa başlıkları çok uzun olmakta ve URL’niz buna göre belirlenmektedir. Bir örnek verecek olursak;

www.siteismi.com/blog/2019-yılında-en-moda-erkek-spor-kiyafet-kombinleri-nelerdir

Görüldüğü üzere sitenin url’si oldukça uzun bu şekilde uzun URL kullanımı arama motoru için uzun olmakta ve bu sebeple tıklanma oranında düşüş yaşabilirsiniz. Bu durumu URL uzantınızı düzenleyerek yapılandırabilirsiniz. Bu örneğimizi şu şekilde verelim;

www.siteismi.com/blog/erkek-spor-kiyafet-kombinleri

Bu şekilde yapılandırmak size fayda sağlamaktadır.

 • Breadcrumbs Kullanın

Daha detaylı bilgi için;  Breadcrumbs Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb türkçe adı ekmek kırıntısı anlamına gelmektedir. Bir sitede okuduğunuz makale yada gezindiğiniz sayfanın sitenin neresinde olduğunuzu bildiren bir göstergedir. Örnek verecek olursak;

www.siteismi.com/category/seo/breadcrumb-nedir

Yukarıda vermiş olduğumuz linkteki makaleyi okurken bir önceki SEO linkini tıkladığımızda SEO için yazılan yazılar karşımıza çıkacaktır. SEO‘dan bir önceki category linkine tıkladığımızda ise sitenin kategorileri ne ise karşımıza listelenecektir. Breadcrumb’u kullanmak sitenize kesinlikle fayda katacaktır.

WordPress eklentiler arşivinde breadcrumbs eklentisi bulabilirsiniz. Ayrıca ücretli satılan eklentilerde mevcuttur.

 

 • Görsellerde Resim İsmi Giriniz

Basit ama en çok hata yapılan bir hususta sitemize eklediğimiz resimlere isim vermemek. Yazdığımız makalede SEO ile ilgili bir metin giriyoruz resmi SEO ile alakalı bir resim ekliyoruz ama resmin ismi 1258.jpg gibi anlamsız metin taşıyan resmi yüklersek url’ye de 1258.jpg olarak yansıyacak ve bu resim arama motorlarında pek bir anlam ifade etmeyecektir. Ekleyeceğimiz resmi isim olarak adlandırmak gerekir. Örnek olarak bu resmi;

seo.jpg

arama-motoru-optimizasyonu.jpg   şeklinde girmemiz arama motorunun bu resmi anlamasına yardımcı olacaktır.

 • Görsellerin Boyutunu Küçültün

Sitede ziyaretçileri sıkmama adına blog yazılarımızda bir çok görsel kullanırız ve blog yazımız ne kadar uzun olursa o kadar çok resim ihtiyacı duyarız. Yükleyeceğimiz resmin boyutu çok yüksek olduğunda sayfa yüklenmesi de geç olacaktır. Sayfa yüklenmesi geç olan siteninde kullanıcıları haliyle sıkılacak ve siteden ayrılacaktır. Bu durum bizim için dezavantaj olacak. Buna çözüm olarak resim sıkıştıran online sitelerden yararlanmak yada resim sıkıştıran eklentilerden faydalanmak gerekir. Bu yöntem çözünürlüğü çok bozulmadan ihtiyacınızı karşılayacak ve SEO bakımından size faydalı olacaktır. Sitenizde wordpress kullanıyorsanız görsellerinizi optimize etmek için bir eklenti önebiliriz. (Smush Image Compression and Optimization)

Smush – Lazy Load Images, Optimize & Compress Images

Bu eklenti ile görsellerinizi sıkıştırabilir ve boyutlarını düşürebilirsiniz. Sitenizde yer alan mevcut görsellerinizi sıkıştırmak istiyorsanız sol menüde yer alan smush menüsüne tıklayıp Bulk Smush Now butonuna tıklayınız. Sitenin ücretsiz sürümünde tek seferde 50 sıkıştırma işlemi yapmakta olup sıkıştırma işlemi bittiğinde sonraki 50 sıkıştırma işlemi için devam butonuna basmanız gerekmektedir.

 • Görsellerin Alt Etiketini Ekleyin

Görselleri girdiğimizde eksik bıraktığımız bir hususta görsellerin alt metnini girmememizdir. Arama motorları girdiğimiz görsellerin neye ait olduğunu henüz anlayacak yetiye sahip değiller. Arama motoruna girdiğimiz görselleri eksiksiz bir şekilde girmek (resim ismi ve alt metni) bu resmin ne ile alaka olduğu hakkında yardımcı olacak ve sitenizin görsel optimizasyonuna katkı sağlayacaktır.

 • Sayfa içi gezinmeyin kolaylaştırın

Sitenizde makale yazarken bir diğer makaleniz ile ilgili bir yazıdan bahsediyorsanız o makalenize WYSIWYG editörünü kullanarak anahtar kelimeye link vermek hem sayfa içi gezinmeyi kolaylaştıracak, hemde sitenizdeki ziyaretçilerinizi daha çok bilgilendirmiş olacaksınız. Bu yöntemle ziyaretçi başına düşen sayfa oranınız yükselme kazanacaktır.

 • Meta etiketleri kullanın

Meta etiketleri her sayfa ve her makaleniz için ayrı ayrı mutlaka girilmesi gereken önemli bir etkendir. Meta etiketleri, yazı veya sayfamız hakkında arama motoruna bilgi veren öğelerdir. Bu etiketleri girerken yayınlayacağımız konu ne ise o konu hakkında doğru bilgiler verilmesi gerekmektedir. Meta etiketleri hakkında detaylı bilgiyi ”meta etiketleri nasıl kullanılmalı?” başlığına tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • İçerik Önbellekleme Eklentilerinden Faydalanın

Sayfa hızı ile ilgili önemli bir faktörde içeriğinizi önbellekleme yöntemidir. Önbellekme kullanılan bir sitede  ziyaretçi sitenize girdiği zaman sitenizin sabit bir sayfasını oluşturur  ve aynı ziyaretçi bir kez daha sitenizi ziyaret ettiğinde bu sabit sayfayı onlara sunar. Bu sayede site daha hızlı yüklenir ve ziyaretçiye hızlı bir sayfa sunulmaktadır. Araştırmaların bir kısmı sayfa yüklenme süresinin iki saniyeyi geçen sitelerde kullanıcıların siteyi terk ettiği yönündedir. Site hızı sıralamayı etkileyen en önemli faktör olduğunu google bildirmiştir.

 • Kopya İçeriklerinizi Düzenleyin

Kopya içerikle karşı karşıya kalmak çok zor değildir. Ne kadar özgün makale kullansanızda bazen farkında olmadan aynı makaleyi iki kere yazmış olabilir yada her iki makalenizin benzerliği aynı olabilir bu da kopya içerik ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Bu durumdan kurtulmak için bazı yollar mevcuttur.

 1. Aynı makale sitede iki kere yayınlandıysa birini kaldırabilir, benzer içerik mevcutsa tek bir makalede düzenleyebilirsiniz.
 2. No-index kullanabilirsiniz. ”No-index” kullanarak bir sayfanın arama motoru dizininden kaldırılmasını sağlamayabilirsiniz.
 3. Canonical URL kullanabilirsiniz. İnternet sitesindeki sayfalara ait olan URL yapılarının standarda uygun olması için oluşturulan kodlama yapısıdır. Genel anlamda aynı içeriğe sahip olabilme ihtimali olan iki sayfa için kullanılır.

Bu ayarlar için Yoast SEO ve All in One SEO eklentilerini kullanabilirsiniz.

Umarım WordPress SEO yazımızı okurken sizi bilgilendirmiş ve sitenizin yükselmesinde de katkı sağlar.

 

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir