wordpress seo nasıl yapılır

WordPress websitesine SEO çalışması nasıl yapılır

WordPress, dünyanın en esnek açık kaynak kodlu İçerik Yönetim Sistemlerinden (CMS) biridir.

Zengin işlevselliği, SEO‘ya uyumluluğu zengin eklentileri ve kolay kullanımıyla web’in en popüler CMS’si olarak meteorik yükselişine neden oldu.

Dolayısıyla WordPress’in 47 milyondan fazla indirildiğinden veya tüm web sitelerinin yüzde 28,8’ine yetki verdiği hiç de şaşırtıcı değil  .

WordPress, hatta SEO olmayan kişilerin bile bazı basit optimizasyon tekniklerini kolayca uygulayabilecekleri noktaya kadar SEO dostu. Bu, SEO iyileştirmelerini karşılayacak bütçeye sahip olmayan küçük yerel işletmeler için mükemmel bir haber.

Bu yazıda, size WordPress sitenizin yerel arama sıralamasını yükseltmek için yapabileceğiniz 7 basit SEO tekniği göstereceğim.

 

1. İçeriğinizi Optimize Edin

İçeriğiniz web sitenizdeki en önemli öğelerdir. Özgün içeriğinizi düzenli bir şekilde websitenize giriyorsanız SEO’da gelmek istediğiniz yere önemli bir adım atmışsınız demektir.

İçeriğinizi optimize etmeden önce, kitlenizin değerli bulduğu bir şeyle başlamanız gerekir.

Bunu yapmak için, kitlenizin acı noktalarını anlamanız ve ürünlerinizin sorunlarını nasıl çözdüğünü bilmeniz gerekecek. Bunu anladıktan sonra, çözümlerinizi , videolardan blog yazılarına, enformografik bilgilere, daha fazla bilgi için geri gelmelerine neden olan her türlü cazip içeriğe dönüştürebilirsiniz .

Harika içeriğe sahip olduğunuzda, bir sonraki adım biraz korkutucu görünebilir: sayfa içi optimizasyon . Neyse ki, wordpress kullanıyoruz ve bize sunduğu kolaylıklardan faydalanabiliyoruz. Yoast SEO ve All in one SEO eklentisi gibi bazı temel araçların yardımına başvurabiliriz.

Her açılış sayfası için normalde 20 farklı SEO faktörünü düşünmeniz gerekiyorken, Yoast SEO ve All in one SEO, sayfanızın optimizasyonunu izlemenize ve iyileştirilmesi gereken alanları belirlemenize yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracaktır.

Her iki eklentide de kelime sayısı ve anahtar kelime olayları gibi bazı önemli sayfa içi optimizasyonunu gireceğiniz özel alanlar mevcuttur.

2. Bağlantı Profilinizi İnceleme

Sitenize bağlanan alan adları, backlink kalitesi ve backlink için yazılan metninizin optimizasyonu, yerel sıralamanızla tamamen ilişkilidir.

Kaliteli backlink biraz zaman alır, ancak şu şekilde başlayabileceğiniz birkaç basit adım var:

Backlink Alırken Kalite Üzerine Odaklanma

Sitenize bağlanan alan adları, IP’ler ve C-class hosting önemlidir, ancak bir sektör liderinden yüksek kaliteli geri dönüş, düzinelerce alakasız, düşük kaliteli bağlantıya kıyasla çok daha fazla değerdedir. Düşük kaliteli bağlantıları bulmak ve düzenlemek için bağlantı izleme yazılımını kullanın.

Kırık Bağlantıları Bulma ve Onarma

Kırık linkleri tanımlamak ve düzeltmek için Broken Link Checker gibi bir eklenti kullanın. Bu eklenti, yayınları, sayfaları ve kırık bağlantılar hakkındaki yorumları bile kontrol eder.

Çapa Metni (Anchor Text) Optimize Edin

Şehrin adını da ekleyerek , yerel arama için bağlama metninizin bazılarını optimize edin . Aşırı optimize etmemeye dikkat edin (örneğin, tüm çapa metninizi değiştirme, çok fazla tam eşleşme vb.). İyileştirilmiş çapalar için ideal bir yüzde yoktur, bu nedenle, işinizde genel olarak neyin kabul edildiğini bulmak için rakip analizi yapın.

Potansiyel Bağlantı Olanaklarını Belirleyin

Potansiyel bağlantı kurma fırsatlarını bulmak için rekabetçi bir analiz aracı kullanın; endüstrinizdeki rakiplerinize bağlanan ancak sizinle bağlantılı olmayan siteler gibi.

3. Web sitenizi hızlandırın

Kaplumbağa, çocuk hikayelerinde tavşanı yenebilir, ancak SEO dünyasında da aynı şeyi söyleyemezsiniz.

Site hızı , Google’ın en önemli “teknik” sıralama faktörlerinden biri olmayı sürdürüyor ve rakiplerinizi yerel aramada yenmek istiyorsanız, sitenizin olabildiğince hızlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Olası teknikler şunları içerir:

Büyük Resimleri Sıkıştırma

Yavaş web siteleri söz konusu olduğunda, büyük resim dosyaları büyük suçlu. Resimlerinizi sıkıştırmak ve optimize etmek için WP Smush gibi bir eklenti kullanın .

WordPress Temasını Temizleyin ve Güncelleyin

Eski sayfa öğelerinden kurtulun (örn. Gereksiz veri tabanı çağrıları, işlevler, JavaScript vb.). Eski temaları sildiğinizden emin olun gereksiz yer kaplamasın. Temanızı ve eklentilerinizi sürekli güncel tutmaya özen gösterin her yeni güncelleme eski güvenlik açıklarına karşı bir fixleme sürümü olduğundan daha güvenli bir site elde edebilirsiniz zira güncelleme olmazsa bilgisayar korsanları (hackerlar) sitenize sızmak için bu yolları kullanabilir.

Sunucu Yükünü Önbellek Eklentisi ile Azalt

Önbellek ekleme ekleri, sunucu yük sürelerini önemli ölçüde azaltan dinamik sayfaların HTML sürümlerini oluşturur. WP Super Cache ve W3 Total Cache gibi ücretsiz seçenekler ve WP Rocket gibi ücretli seçenekler de dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken birkaç seçenek var.

Çok Fazla Gereksiz Eklentiden Kaçının

Pratik olarak herhangi bir işlev için bir eklenti bulabilirsiniz, ancak sitenize gerçek değer sağlayan önemli eklentilere sadık kalmaya çalışın. Çok fazla eklenti sitenizi yavaşlatacaktır.

Alternatif olarak, web sitesi denetleme yazılımına yatırım yaparak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Kaliteli ürünler, sayfanızdaki hız faktörlerini sizin yerinize analiz eder ve sitenizi hızlandırmanın yollarını önerecektir.

4. Sitenizi Mobil Cihazlar için Optimize Edin

Potansiyel müşterilerinizden birçoğu mobil yoluyla yerel işletmeleri arıyor. Bu, Google’ın yakında mobil siteleri masaüstü kullanıcılarıyla tercihli olarak dizine ekleyeceği gerçeğiyle birlikte, mobil optimizasyonun her zamankinden daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Mobil sitenizi iyileştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey, sayfa hızı ve resim sıkıştırması üzerine odaklanmaktır, ancak burada birkaç başka ipucu ve püf noktası bulunmaktadır:

Duyarlı Tema Kullanın

En azından WordPress temanızın yanıt verici olduğundan ve içeriğinize tüm mobil cihazlara uyduğundan emin olmanız gerekir.

Mobil Ziyaretçiler İçin Özel Tasarım

Sunucu düzeyinde farklı cihazları algılamak ve mobil ziyaretçileriniz için özel deneyimler oluşturmak için dahili wp_is_mobile () işlevini kullanın.

Bir Mobil Uygulamayı Başlatın

Mobil kullanıcılar, kendilerine en sevdikleri markalarla etkileşim kurmak için kapsamlı bir yol sağlayan uygulamalar ister.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Oluşturun

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) , mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış inanılmaz hızlı sayfalardır. WordPress , kullanıcılar mobil cihazlardan arama yaparken SERP’nin üst kısmında listelenen AMP sayfalarını oluşturmak için kullanabileceğiniz varsayılan bir AMP eklentisiyle birlikte gelir .

5. Google My Business’ı WordPress Sitenize entegre edin

Google My Business, yerel sıralamayla ilgili bir dizi kilit faktörüdür. Fiziksel yakınlık, kullanıcı incelemeleri ve işletme açıklaması ve kategori gibi sinyallerin hepsi SERP’lerdeki konumunuzu etkiler.

GMB sayfanızı talep ettikten sonra, WordPress sitenizi profilinize eklediğinizden ve çalışma saatleriniz, işletmenizin açıklaması gibi diğer önemli bilgileri eklediğinizden emin olun. Ardından fotoğraflar, iş haritası ve müşteri yorumları gibi anahtar sıralamasındaki sinyalleri GMB sayfanızdan web sitenize aktarmanıza olanak tanıyan eklentiler kullanın.

GMB incelemenizi, WordPress sitenize (Google Rehber Yorumlar eklentisi gibi) eklemenize izin veren bir eklenti de kurmalısınız. Bunlar, işletmenizdeki tüketici güveni artırmaya yardımcı olur!

Web sitenize bir eklenti veya widget vasıtasıyla  iş haritası koymayı düşünebilirsiniz. Google Haritalar Oluşturucu, müşterilerinizin sizi bulmasına yardımcı olacak bir örnektir.

6. Yapılandırılmış Verileri Sayfalarınıza Ekle

İncelemeler, yıldız derecelendirmeleri ve sağlam açıklamalar da dahil olmak üzere bazı yerel işletme listelerinin neden bu kadar zengin gözüktüğünü merak ettiniz mi?

Aradaki fark yapılandırılmış verilerdir.

Schema gibi eklentileri kullanarak , Google’a işletmeniz hakkında ek bilgi verebilirsiniz. Bu, müşterilerinize, çalışma saatleri, fiyat aralığı ve fiziksel konum gibi yararlı çerezler dahil sizi SERP’lerde bulurken daha fazla ayrıntı verecektir.

7. Yerel Anahtar Kelimeleri URL’lerinize Ekle

Genel olarak, URL yapısı sayfanızın sıralamasını yapma becerisinde küçük bir rol oynamaktadır.

Ancak, yerel arama söz konusu olduğunda, URL’nizdeki konum anahtar kelimeleri de dahil olmak üzere kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Farklı lokasyonları hedefleyen birden fazla açılış sayfanız varsa ve müşterilerinize doğru yerde olduklarını garanti etmek istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz.

WordPress’in önceki sürümleri, URL’lerinize geldiğinde çok fazla esneklik sağlamadı. Bunların hepsi de “anlamsız kalıcı bağlantılar” idi, bu da şöyle bir şeydi: http://mydomain.com/?p=1354.

Bununla birlikte, WordPress’in en yeni sürümleri, gönderilerinizin tarih ve adını içeren “güzel kalıcı bağlantılar” için varsayılanıdır. Bunlar şöyle görünür: http://mydomain.com/2016/02/28/sample-post/.

URL ayarlarınızı, Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar giderek WordPress Yönetici panelinizden ayarlayabilirsiniz . Buradan, açılış sayfası URL’lerinize bir yer eklemek için Özel Yapı’yı tıklayabilirsiniz .

Sonuç

SEO işemlerinizi daha da ileri götürmek ister misiniz? WordPress sitenizi el ile robots.txt dosyaları oluşturarak, XML site haritaları oluşturarak, site yapınızı optimize ederek ve daha fazlasını yaparak önerdiğimden çok daha fazla iyileştirme yapabilirsiniz.

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir