WordPress’de rel= “noopener” Nedir?

  • Home
  • WordPress’de rel= “noopener” Nedir?
WordPress’de rel= “noopener” Nedir?

WordPress altyapısını kullanan kişiler 4.7.4 sürümü veya daha üstü sürümleri güncellediklerinde daha önce target=“_blank” olan linklerini rel=“noopener” olarak değiştiğini görmektedirler. Kimileri bunun bir hacker saldırısı olarak düşünsede aslında durumun boyutu tam tersi, wordpressin almış olduğu güvenlik önlemidir.

rel=“noopener” Etiketi Nedir?

Yeni açılan bir sekme yardımıyla aktif sekmeyi kontrol ederek objelere erişebilen hackerlara karşı wordpress’in almış olduğu bir güvenlik önlemidir. window.opener Javascript nesnesini kulanan hackerlar kullanıcıların önünde aktif olarak açık duran sekmeyi, sahte internet sitesiyle değiştirebilecekleri bir yol buldular. Bu güvenlik açığı sayesinde kullanıcaların kişisel ve giriş bilgileri elde edilebildi.

Buradaki linke tıklayın Açmış olduğunuz sitedeki aktif olan sayfaya dikkatlice bakın.

Click me!!1 (same-origin)” yazılı linke direk olarak tıklayın. (Yeni sekme yada herhangi farklı yoldan açmayın.)

Açılan sekmede karşıda şu yazı gelecektir “Why don’t you go back to the previous tab?

Türkçe çevirisi: “Neden önceki sekmeye geri dönmüyorsun?” diye bir yazı çıkmaktadır.

Tekrar eski sekmeye geri tıkladığımızda ilk baktığımızdan farklı bir şey çıkmaktadır. Daha önce orada olmayan “0m6 you’ve been h4ck3d!!1one!shift!!!1” yazısı kırmızı olarak en üstte göreceksiniz. Ayrıca url yapısınında değiştiğini göreceksiniz.

Böylelikle target=“_blank” etiketinden gelebilecek tehlikenin önüne rel=“noopener” etiketiyle geçilmiş olundu. Bu etiket ile güvenlik açığını fixleyen wordpress yine kullanıcılarına bir nefes aldırdı.

rel=“noopener” Etiketinin SEO üzerinde etkisi

İlk güncellemede karşımıza rel=“noopener”değil, rel=”noopener noreferrer” şeklinde çıkan etiket daha sonra ikinci bir güncellemede “noreferrer” etiketi kaldırıldı. Herkes durumu ilk farkettiğinde ilk olarak  “nofollow” etiketiyle karıştırıp site üzerinde olumsuz etki yapabileceğini düşündü ve  hemen bu işlemi nasıl en kısa yoldan eski haline çevirebileceğini araştırmaya başladı. Fakat kimse SEO üzerindeki etkisine bakmamış ve araştırmamıştı.

rel=“noopener” Etiketini Nasıl Kaldırılır?

WordPressin almış olduğu bu güvenliği önemsemeyerek yinede “noopener” etiketini kaldırmak istiyorsanız aşağıdaki işlemlere göz atabilirsiniz fakat bu işlemi yapmak sitelerinizi hackerlara karşı savunmasız bırakacaktır.

  • Kullanmış olduğunuz wordpress temanızın functions.php dosyasını açın.
  • Aşağıdaki kodu kopyalayıp uygun bir yere yapıştırın.

/ Note that this intentionally disables a tinyMCE security feature.

// Use of this code is NOT recommended.add_filter(‘tiny_mce_before_init’,’tinymce_allow_unsafe_link_target’);

function tinymce_allow_unsafe_link_target( $mceInit ) {

$mceInit[‘allow_unsafe_link_target’]=true;

return $mceInit;

}

Bu kod ile düzenlenen sitenizde artık linklerinize noopener etiketi eklenmeyecek fakat WordPress 4.7.4’e geçmenizle birlikte tüm linklerinizdeki target=“_blank” etiketleri rel=“noopener” olarak değiştirildiği için eski linkleri manuel olarak düzenlemeniz gerekecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Let’s Talk About How Can Help You Securely Advance

Get A Free Quote